300 bin erkeğe kondom

Gelecek yıl 1 milyon 400 bin doğum bekleyen Sağlık Bakanlığı, aile planlaması çerçevesinde 2008'de 890 bin çifte doğum kontrolü uygulamayı hedefliyor.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Gelecek yıl 1 milyon 400 bin doğum bekleyen Sağlık Bakanlığı, aile planlaması çerçevesinde 2008'de 890 bin çifte doğum kontrolü uygulamayı hedefliyor.
Sağlık Bakanlığı'nın 2007 yılı için 6,6 milyar YTL öngörülen harcamaları, ağustos sonu itibarıyla 6,8 milyar YTL'ye ulaşırken, gelecek yıl 10,8 milyar YTL'lik bütçe ödeneği öngörüldü. Bakanlığın bütçe ödeneklerindeki bu artışta, yeşil kartlılar için yapılan yıllık yaklaşık 3 milyar YTL'lik harcamaların Sağlık Bakanlığı bütçesine aktarılması etkili oldu.
Sağlık Bakanlığı, diğer bakanlık ve kurumlardan farklı olarak, 2008 yılı bütçesiyle neler yapacağı konusunda TBMM'ye çok ayrıntılı bilgi sundu. Anaçocuk sağlığı ve aile planlaması, bakanlığın önem verdiği konular arasında ilk sıralarda yeralıyor. Sağlık Bakanlığı gelecek yıl aile planlaması çalışmaları kapsamında 190 bin kadına bir yıl yetecek düzeyde gebeliği önleyici hap ve 300 bin erkeğe de bir yıl yetecek düzeyde prezervatif dağıtacak. Ayrıca 400 bin kadına ise rahim içi araç yerleştirilerek aile planlamasına gidilecek. Böylece aile planlaması çerçevesinde ülke genelinde, çok çocuklu 890 bin çifte ulaşılacak. Ancak Sağlık Bakanlığı'nın TBMM'ye verdiği bilgiler arasında, 'bir yıllık prezervatif ve doğum kontrol hapı' miktarının neye göre belirlendiğine ilişkin bilgiye yer verilmedi.
Kanserde erken teşhis
Sağlık Bakanlığı, dünyada ve Türkiye'de giderek yaygınlaşan kansere karşı mücadele amacıyla Kanser Erken Teşhis Tarama Merkezlerinin (KETEM) sayısını da gelecek yıl 55 ile, 2010 yılında da 81 ile çıkarmayı planlıyor. 2010 yılı sonuna kadar ise her ile kanser kontrolü ile ilgili en az bir merkez kurulması hedefleniyor. Kısa ve orta vadede KETEM'ler vasıtasıyla hedef nüfusun yüzde 35'inin, uzun vadede ise yüzde 80'inin taramadan geçirilmesi amaçlanıyor. Kanser tarama programları çerçevesinde, meme kanseri konusunda 50 yaşından itibaren her iki yılda bir mamografi ile tarama; rahim ağzı kanseri için 30-35 yaşından itibaren 60 yaşına kadar en azından yaşam boyu bir kez veya her beş yılda bir kez test yaptırılması; kalınbağırsak kanserleri için de 50 yaşından itibaren her yıl bir kez dışkıda gizli kan bakılması yoluna gidiliyor.
Her yıl 11 milyon hasta
Bakanlığın verilerine göre halen dünyada yılda 11 milyon insan kansere yakalanıyor ve 7 milyon kişi hastalık nedeniyle yaşamını yitiriyor. Türkiye'de her yıl yaklaşık 150 bin insan kansere yakalanıyor. Ülkemizde son yıllarda görülen artış aynen devam ederse, 2030 yılında beklenen kansere yakalanan kişi sayısı yılda 500 bin kişiye ulaşacak.