"300 bisikletli"den "bisiklette ölümlere son" eylemi

"300 bisikletli"den "bisiklette ölümlere son" eylemi
"300 bisikletli"den "bisiklette ölümlere son" eylemi
Kadıköy'de bisikletçiler, Fransız vatandaşı 58 yaşındaki Christian Jean Auguste Niaffe'nin 42 ülkeyi bisikletiyle gezdikten sonra geldiği Marmaris'te emniyet şeridinde giderken otomobilin çarpması sonucu ölmesini ve yaşanan diğer ölümlü bisiklet kazalarını protesto etti. Basın açıklaması yapan grup üyeleri bisikletlerinden inip yaklaşık 20 dakika yerde yattı.

RADİKAL - Bisikletli Ulaşım platformu yaklaşık 300 kişilk bisikletli grup Altıyolda toplandı. 'Bisikletli ölümleri dursun', ' Yaşam hakkıma dokunma', 'Kaportam bedenimdir, çarpma', 'Yaşam hakkıma saygı göster' ve 'Bisikletliyi fark edin' dövizleriyle Söğütlüçeşme caddesine geçti. Yol boyunca trafikte ilerleyen bisikletliler sürücülerin kendilerini fark etmesi için zil ve düdük çaldı.

Grup cadde üzerinde bisikletlerinden inerek yere yattı.Yere yatan grup sol şeridi trafiğe kapatınca araçlar sağ şeritten devam etti.

FRANSIZ BİSİKLETÇİ DOSTUMUZUN SUÇU NEYDİ?

Burada yapılan basın açıklamasında taşıt sürücülerinin bisikletlileri trafikte görmezden geldiğini belirtildi.Açıklamada bisikletiyle 42 ülkeyi gezip geldiği Türkiyede' 27 Mayıs'ta Muğlada emniyet şeridinde giderken bir otomobilin çarpması sonucu yaşamını yitirdiğini hatırlatarak, "Korkumuz yersiz değil. Bu Fransız ve daha önce çarpılarak öldürülen bisikletli dostlarımızın suçu neydi? Halbuki yollar hepimizin. Yollar ortak yaşam alanımızdır. Yolları saygıyla paylaşmalıyız. Bunu sadece biz söylemiyoruz, yasalar söylüyor" diye konuştu.

Fransız Niaffe'nin ölümünü protesto etmek hem de taşıt sürücülerinin bisikletlilere karşı dikkatlerini çekmek amacıyla gerçekleştirilen eylem , trafik kazalarında yaşamlarını kaybedenlerin isimlerinin okunmasının ardından sonlandırıldı.
DHA-Cengiz ÇOBAN