300 kilogramlık kadını 3 saatte ambulansa taşıdılar

300 kilogramlık kadını 3 saatte ambulansa taşıdılar
300 kilogramlık kadını 3 saatte ambulansa taşıdılar
Van'da obzite hastası olan ve aniden rahatsızlanan 300 kilogramlık kadın, UMKE ekiplerinin 3 saat süren çalışmasıyla evinden alınarak ambulansa taşındı.

VAN - Van'da obzite hastası olan ve aniden rahatsızlanan 300 kilogramlık kadın , UMKE ekiplerinin 3 saat süren çalışmasıyla ambulansa taşındı.

İpekyolu ilçesine bağlı Alipaşa Mahallesi Yarımbatman Sokak'ta oğlu ve geliniyle yaşayan 56 yaşındaki Zahide Uysal, geçirdiği rahatsızlık sonrası hızla kilo almaya başladı.
Doktor kontrolünde kilo vermeye çalışan ancak başarılı olamayan Uysal, son üç yılda 65 kilogramdan 300 kilograma ulaştı. Aldığı kilolar nedeniyle evden çıkamaz hale gelen Uysal, aniden rahatsızlanınca sağlık ekiplerinden yardım istendi.

Uysal ailesinin yaşadığı apartmana giden 112 Sağlık Hizmetleri ekibi, hastayı normal yollarla evinden çıkaramayınca, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi'ni (UMKE) çağırdı.
Bunun üzerine Uysal ailesinin evine giden 15 kişilik UMKE görevlileri, hasta kadının 7 katlı apartmanın 2. katındaki evden sağlıklı şekilde çıkarılması için gerekli incelemeyi yaptı.
UMKE'nin tasarımı olan portatif sedyeye iplerle bağlanan Zahide Uysal, 15 kişi tarafından titizlikle yürütülen ve 3 saat süren çalışma sonunda ambulansa taşındı.
Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezine kaldırılan Uysal, tedavi altına alındı.

HERŞEY DEPREM KORKUSUYLA BAŞLADI
Uysal'ın gelini Sevda Uysal, gazetecilere yaptığı açıklamada, Van'da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde meydana gelen depremlerin, annesinin kilo almasına neden olduğunu bildirerek, şunları kaydetti:

"Depremde yaşadığı korku, hiçbir zaman bitmedi ve bundan dolayı sürekli kilo almaya başladı. İl Sağlık Müdürlüğüne başvurduk ama sonuç alamadık. Tansiyon hastası ve kiloları nedeniyle hastaneye götürmekte güçlük çekiyoruz. Tam teşekküllü bir hastanede tedavi olması gerekiyor. Bugün durumu ağırlaşınca Halk Sağlığı İl Müdürlüğünden yardım talebinde bulundum. Ekipler geldi ve hastaneye kaldıracaklar. İnşallah sağlığına kavuşur."

İl Halk Sağlığı Şube Müdürü Rıdvan Saydam da hastanın yaşadığı sıkıntıdan haberdar olduktan sonra diyetisyen ve psikologlarla durum incelemesi yaptıklarına değinerek, hastanın sağlığına kavuşması için tedavisinin hastanede yapılması gerektiğine karar verdiklerini söyledi.

Hastanın ağırlını göz önünde bulundurarak UMKE'den yardım istediklerini anlatan Saydam, "Hastamızı tedavi ettirmek için UMKE ve 112 Acil Sağlık ekipleriyle buraya geldik. Hastamızın tedavisini en iyi şekilde yaparak evine getireceğiz" ifadesini kullandı. AA