300 kişi düşen helikopteri arıyor

300 kişi düşen helikopteri arıyor
300 kişi düşen helikopteri arıyor

Helikopteri arayan araçların geçebilmesi için derelere taş dolduruldu.

Sağlık Bakanlığı'nın Polonya'dan kiraladığı ambulans helikopter dün gece Bolu'da düştü. Ekipler saatlerdir helikopteri arıyorİstanbul'dan Ankara'ya giderken Bolu semalarında kaybolan Sağlık Bakanlığı'nın Polonya'dan kiraladığı ambulans helikopteri arama çalışmaları yaklaşık 12 saatten beri aralıksız sürdürülüyor
Sağlık Bakanlığı'nın, Polonya'dan kiraladığı filodaki helikopterlerden 5'i daha önce geldi. Kesin kabulu yapılmayan ve Kayseri'de görevlendirilecek olan 6'ıncı helikopter dün Varşova'dan Türkiye'ye geldi. İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yakıt ikmali yapan helikopterin Türk pilotu Süleyman Kıyak ile Polonyalı pilotu Endrew Inojewodzki, Ankara Esenboğa Havalimanı'na gitmek üzere saat 14.58'de havalandı.


SON SÖZÜ "HAVA ÇOK KÖTÜ"

Helikopterin pilotları Bolu semalarına ulaştıklarını kuleye bildirdi. Pilot Süleyman Kıyak, "Hava çok kötü" dedikten sonra helikopterle bir daha irtibat kurulamadı. Saat 16.30'dan itibaren yanıt alınamayan helikopterin Bolu'nun Mudurnu ve Kıbrısçık ilçeleri ile Ankara'nın Beypazarı İlçesi'nde düşmüş ya da zorunlu iniş yapmış olabileceği değerlendirildi ve bölgeye arama- kurtarma ekipleri sevk edildi. Türk Hava Kuvvetleri de bölgeye bir helikopter gönderdi. Pilotlarının cep telefonlarını arayan ekipler, çalan telefona yanıt alamadı. Ancak telefonun sinyalinden helikopterin Bolu'nun Kıbrısçık ve Mudurnu ilçeleri arasındaki bölgede olduğu anlaşıldı.KÖROĞLU TEPESİ'NDE ARANIYOR

Arama çalışmaları bu bölgede yoğunlaştırılırken, helikopterin Kıbrısçık İlçesi'ne 15 kilometre uzaklıkta ve Batı Karadeniz'in en yüksek noktası olan 2 bin 400 rakımlı Köroğlu Tepesi'ne düşmüş olabileceği değerlendirildi. Pilotların durumuyla ilgili henüz bilgi alınamadı. Kar yağışının devam ettiği bölgeye arama- kurtarma ekipleri sevk edildi. Yaklaşık 6 kilometresi arazi araçlarıyla gidilebilen ve kar kalınlığının yer yer 1.5 metreyi bulduğu Köroğlu Tepesi'ne ulaşmak için özel kar araçları istendi.


ARAZİDE 1.5 METRE KAR VAR

Kıbrısçık Belediye Başkanı AKP'li Kemal Aktaş, helikopterin Köroğlu Tepesi Mevkii'ne düştüğü bilgisinin kendilerine ulaştırıldığını söyledi.
Arazi araçlarıyla yola çıktıklarını belirten Başkan Aktaş, "Belli bir noktaya kadar araçlarla gidebildik. Şimdi yürüyerek çıkmaya çalışıyoruz. Ancak Tepeye ulaşmamız için kar araçları gerekli" dedi.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, gelişmeleri açılışlar için bulunduğu Erzurum'dan takip etti. Helikopterin İstanbul'dan Ankara'ya giderken Bolu semalarında bağlantının kesildiğini söyleyen Akdağ, "Ambulans helikopter filosuna katılacaktı" dedi.


BAKAN AKDAĞ AÇIKLAMA YAPTI

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Bolu'nun Mudurnu Kıbrısçık Köroğlu mevkiinde kaybolan hava ambulansı için arama çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.
Helikopterin filoya katılmak üzere Polonya'dan getirildiğini belirten Sağlık Bakanı Akdağ, "112 Acil Hava abulans servisi için Polonya'dan ilgili hizmet firmasının getirdiği helikopterden dün saat 16.30'da irtibat kesildi. Helikopterde biri Polonya diğeri Türk olmak üzere iki uçuş görevlisi bulunuyordu. Halen bölgede, helikopteri arama çalışmaları sürdürülüyor.


ARAMA ÇALIŞMALARI 300 KİŞİLİK EKİPLE DEVAM EDİYOR

İstanbul'dan Ankara'ya giderken Bolu semalarında kaybolan Sağlık Bakanlığı'nın Polonya'dan kiraladığı ambulans helikopteri arama çalışmaları yaklaşık 13 saatten beri aralıksız sürdürülüyor.
Ekipler, Çökeler Köyü çevresindeki yayla ve ormanlık alanların ardından sabah saatlerinde gelen koordinatlar doğrultusunda köye yaklaşık 10 kilometre mesafedeki Karaköy Mevkii'nde de arama yaptı. Arama çalışmaları sırasında Düzce'den gelen Kızılay Batı Karadeniz Afet Lojistik Merkezi ekibi çalışmalara katılan ekiplere sıcak çorba, ekmek arası helva dağıttı. Çökeler Köyü sakinleri de gece boyunca ekiplere sıcak çay taşıdı.
Çalışmalara, İstanbul'dan AKUT, İzmit'ten Telsiz, Radyo Amatör Cemiyeti (TRAC) Gölcük'ten esnafların kurmuş olduğu (GESOTİM) Sakarya'dan Sivil Savunma Birliği, Hendek'ten TRAC, Düzce ve Bolu'dan sivil savunma ve itfaiye ekipleri, Bolu'nun kayak merkezi Kartalkaya'da konuşlanan Jandarma Dağ Arama Kurtarma Timi, bölgedeki jandarma birlikleri ve ormancılardan oluşan yaklaşık 300 kişilik ekip katılırken, Bolu, Düzce ve Ankara'dan paletli 112 Acil ambulansları da bölgede hazır bekletiliyor. (dha)