301 değişikliği an meselesi

Gül'den haber

Dışişleri Bakanı Gül, TCK 301'de değişikliğin her an gündeme gelebileceğini söyledi. Gül, Davos'ta, "Sivil toplum kuruluşlarıyla çalışmalar tahmin ediyorum canlanacak. Başbakan konuya çok önem veriyor" dedi.

DAVOS - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, 'Türklüğe hakaret' suçunu düzenleyen TCK'nın 3001. maddesiyle ilgili değişikliğin her an gündeme gelebileceğini söyledi.
İsviçre'de yapılan Davos zirvesine katılan Gül, Hrant Dink suikastının ardından yeniden gündeme gelen 301. maddenin değiştirilip değiştirilmeyeceği yönündeki soruya şu karşılığı verdi: "Değişiklik her an gündeme gelebilir. Sivil toplum kuruluşlarıyla çalışmalar tahmin ediyorum ki canlanacak. Başbakan da bu konuya çok önem veriyor. Yalnız zannediyorlar ki, Türkiye'de 301'den dolayı insanlar hapiste, bu böyle değil. Bu Türkiye'de reform sürecini gölgelediği için ben o nedenle bunun değişmesini istiyorum. 301'den dolayı içeride olan kişi yok."
Gül, Trabzon'da vali ve emniyet müdürünün görevden alınmasına ilişkin sorular üzerineyse şöyle konuştu: "Trabzon'da doğrular yapılmıştır. Daha önce de Trabzon'da bir cinayet olmuş, gönül isterdi ki daha iyi araştırılsın. Madem burada böyle bir hücreleşme var, üstüne daha iyi gidilsin. Demek ki olmamış ve Bakanımız, Başbakanımız bu kararı almışlar."
'AB'nin kafası karışık'
Bakan Gül, Türkiye-AB ilişkileri de şöyle değerlendirdi: "Türkiye, AB konusundaki ev ödevine ara vermeden devam ediyor. Bizim açımızdan işler rayından çıkmış değil. Ama AB'nin kafası karışık. Hızımızdan korktular ve biraz yavaşlatalım dediler. Ama bulunduğumuz yerde saymayacağız."