301 kurşun koruma cinayet

Hrant Dink için Ermenistan'ın başkenti Erivan'da yapılan yürüyüşe İstanbul'daki cenaze töreninde olduğu gibi 100 bin kişi katıldı.

ERİVAN/PARİS - Hrant Dink için Ermenistan'ın başkenti Erivan'da yapılan yürüyüşe İstanbul'daki cenaze töreninde olduğu gibi 100 bin kişi katıldı.
Ellerinde Hrant Dink'in fotoğraflarını taşıyan eylemcilerin ellerindeki bir pankart dikkat çekiciydi. Pankartta, (Madde 301, 3 kurşun, 0 koruma, 1 cinayet' yazıyordu. Yürüyüşe katılanlardan 15 yaşındaki Anahit Arustmayan, Dink'in cenazesinin ardında yürüyen Türkleri gördüğüne çok şaşırdığını söyledi. Eylemde 'Dünya şaşırdı, biz değil' gibi Türk hükümetini suçlayan pankartlar da açıldı.
Fransa'daki göçmen örgütleri de Dink cinayetini protesto etmek için yarın başkent Paris'te 'sessiz'ce yürüyecek. Yürüyüş, Republique meydanında saat 15.00'te başlayacak. Sessiz yürüyüşü düzenleyen sivil toplum örgütleri, gösterinin, tek bir pankart altında ve "Hepimiz Hrant'ız, hepimiz Ermeniyiz" sloganı altında gerçekleşeceğini açıkladı. (Reuter, aa)