301. maddede ilk kez beraat kararı çıktı

Yargı, TCK'nın çok eleştirilen 301. maddesine rağmen düşünceyi ifade özgürlüğüne destek verdi. Ankara 12. Asliye Ceza Mahkemesi, 'İş Bilenin Kılıç Kuşananın' yazısında TSK'yı aşağıladığı gerekçesiyle...
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Yargı, TCK'nın çok eleştirilen 301. maddesine rağmen düşünceyi ifade özgürlüğüne destek verdi. Ankara 12. Asliye Ceza Mahkemesi, 'İş Bilenin Kılıç Kuşananın' yazısında TSK'yı aşağıladığı gerekçesiyle yargılanan gazeteci Rahmi Yıldırım hakkında, savcının 'en sert eleştirilere, her düşünceye sınırsız özgürlük' yönündeki mütalaasını da dikkate alarak beraat kararı verdi.
Genelkurmay Başkanlığı'nın suç duyurusu üzerine Yıldırım hakkında, sansursuz.com adlı internet sitesinde yayımlanan yazısındaki 'Paşalar sermaye düzeninin koruyucusu' ifadeleri nedeniyle, 1 Haziran'da yürürlükten kalkan eski TCK'nın 159. maddesine muhalefetten üç yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. 1 Haziran'da yeni TCK'da da 'TSK'yı alenen tahkir ve tezyif' suçu 301. maddede aynı içerikte düzenlenmiş, yargılama da bu maddeyle sürmüştü. Yıldırım önceki iki duruşmada, eleştirilerde bulunduğunu belirtirken, 'ordu sermayenin bekçisi değil, bizzat sermayedar' diyerek beraatini istemişti.
Savcı Sami Güngör esas hakkındaki mütalaasında, ne denli sert ve kırıcı olursa olsun, düşünce ve ifade özgürlüğünün sınırsız olduğunu, yazının da 'tahkir ve tezyif kastı' içermediğini, aksine eleştirel amaçla yazıldığının anlaşıldığını belirterek beraat istedi. Özgürlük vurgusu için savcıya teşekkür eden Yıldırım da, dünyanın 13'üncü büyük çelik üreticisi Erdemir'in Ordu Yardımlaşma Kurumu'nca (OYAK) alındığını, bu özelleştirmeden sonra konumu daha yoğun tartışılmaya başlanan OYAK'ın ülkenin üçüncü büyük holdingi olduğunu belirtti, "Paşalar sadece sermaye düzeninin koruyucusu değil, OYAK aracılığıyla bizzat kolektif sermayedar olmuştur" dedi.
Yargıç Ahmet Zeki Durmuş'un beraatine karar verdiği Yıldırım, kararın emsal olmasını diledi. Yıldırım'ın avukatları da kararın, yazar Orhan Pamuk'a dava açılması, gazeteci Hrant Dink'e ceza verilmesine esas alınan TCK 301. maddeden verilen ilk beraat olduğuna dikkat çekti.