'301'le ilgili içtihat oluşuyor'

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, TCK'nın 301 ve 305. maddelerinin kaldırılması için kampanya başlatan aydınlara "demokratik sabır" çağrısında bulunurken, Yargıtay'ın kararını inceleyerek bir karar vereceklerini söyledi.

ANKARA - Adalet Bakanı Cemil Çiçek, TCK'nın 301 ve 305. maddelerinin kaldırılması için kampanya başlatan aydınlara "demokratik sabır" çağrısında bulunurken, Yargıtay'ın kararını inceleyerek bir karar vereceklerini söyledi. Çiçek, "301'le ilgili içtihat oluşuyor, merak etmeyin" dedi. Bakan Çiçek, aydınlar bildirisi ve Yargıtay'ın yazar Orhan Pamuk davasını kapsayan kararını dün TBMM'de gazetecilere değerlendirdi. Aydınlar bildirisiyla ilgili "Herkes bu noktada fikrini söylüyor, açıklama yapıyor, ona bir engel yok, merak edecek bir şey yok. 301 ile ilgili içtihat da oluşur, merak etmeyin" diyen Çiçek, "Hükümet olarak sizin bir girişiminiz olacak mı?" şeklindeki soruya, Yargıtay'ın, "Yeni TCK'nın yürürlüğe girdiği 1 Haziran'dan önce işlenen suçlar için yargılama Adalet Bakanlığı'nın iznine bağlıdır" şeklindeki kararını anımsatarak yanıt verdi. Çiçek, "Bakın içtihatlar oluşuyor. Bu içtihatları görmeniz lazım. Yargılama işi aceleye getirilemez" diye konuştu.
'Düzenleme yerine oturdu'
Bu konuyu Yargıtay'a götürenin kendisi olduğunu vurgulayan Çiçek, Yargıtay'ın konuya ilişkin kararını bekledikleri için bugüne kadar Orhan Pamuk davasıyla ilgili karar vermediklerini söyledi. Yargıtay'ın bu kararının birkaç açıdan önemli olduğunu ifade eden Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Birincisi, biz bu konuyu 25 Kasım 2005'te, yani bundan bir ay evvel Yargıtay'a götürmüşüz. Bu işin huzura kavuşması için. O netleşmiş oldu. İkincisi, Yargıtay bir ay içinde karar verdi. Üçüncüsü ise Yargıtay bu kararında hem BM ile ilgili sözleşmeye atıfta bulundu. Bu önemlidir. Hem, BM Kişisel Siyasi Haklar Sözleşmesi'nin 15. maddesine, hem AİHS'ye, hem Anayasa'ya sonra da yasalara atıfta bulundu. Bu da şu anlama geliyor ki, bizim geçmişte bu hükümet döneminde yine bakanlık olarak bizim yaptığımız düzenlemelerin hepsi yerine oturuyor. Bunlara atıfta bulunarak, bunları gerekçe göstererek bu konunun sadece bir usul hukuku konusu olmadığını, bir maddi ceza hukuku konusu olduğunu ifade ediyor."
Adalet Bakanı Çiçek, bu kararları görebilmek için birkaç gün sabırsızlık etmeden beklemek gerektiğini vurgulayarak, "Biz de bakın işi rayına oturtmak için bu çabayı gösteriyoruz. Yargılama süreci devam ediyor, yargı işliyor, bütün mesele demokratik sabır. Ben de bunu söyledim" dedi. Çiçek, Pamuk davasıyla ilgili ilişkin sorulara da, "Yargıtay kararını bir inceleyeyim. İnceleme sonucuna göre yargılama izni vereceğiz ya da vermeyeceğiz" yanıtını verdi.


    http://www.radikal.com.tr/7673567673560

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.