31 ölü, 100 sakat

F tipi cezaevlerini protesto etmek amacıyla başlatılan ölüm orucu eylemleri 304'üncü gününe girdi.

İSTANBUL - F tipi cezaevlerini protesto etmek amacıyla başlatılan ölüm orucu eylemleri 304'üncü gününe girdi. Bugüne kadar toplam 31 kişinin hayatını kaybettiği ölüm orucu eylemlerinde, 100 kadar kişi de sakat kaldı. Cezaevinde bulunan 140 tutuklu ve hükümlü ile dışarıdan eyleme destek veren 27 kişi hâlâ ölüm orucunu sürdürüyor. Ölüm orucu eylemcilerinin büyük bölümünün sağlık durumlarının kötü olduğu ve her geçen gün ölüm sınırına yaklaştığı belirtiliyor.
Gittikçe yayıldı
Modern infaz hukukuna aykırı olduğu gerekçesiyle yapımına karşı çıkılan F tipi cezaevlerini protesto etmek amacıyla 20 Ekim 2000 tarihinde Türkiye'deki 15 ayrı cezaevinde birden açlık grevi başlatıldı. TKP(ML), TKİP ve DHKP-C davasından tutuklu ve hükümlü bulunanlar süresiz açlık grevini 19 Kasım 2000 tarihinde ölüm orucuna çevirdi, katılımlarla birlikte ölüm orucuna yatanların sayısı 290'ı buldu.
'Hayata Dönüş'
19 Aralık 2000 tarihinde ölüm oruçlarını sona erdirmek amacıyla Türkiye genelinde
'Hayata Dönüş' adıyla cezaevlerine operasyon düzenlendi. Operasyonda ikisi asker 32 kişi hayatını kaybetti. Operasyonun ardından da F tipi cezaevlerine sevkler başladı. Ancak ölüm orucuna katılanların sayısı giderek arttı. Cezaevlerinde kalanların yanı sıra tutuklu aileleri de eyleme destek vermek
amacıyla ölüm orucuna katıldı.
Sincan F Tipi Cezaevi'nde kalan Cengiz Soydaş'ın 21 Mart 2001 tarihinde ölüm haberini diğerleri izledi. Bugüne kadar ölüm oruçlarında 31 kişi hayatını kaybetti.
Cezaevinde durumu ağırlaşan tutuklu ve hükümlülere zorla müdahale edildiği ve bu müdahalenin sonucunda da yüzü aşkın kişinin sakat kaldığı ileri sürüldü. 204 tutuklu ve hükümlü sağlık durumları ağırlaştığı için tahliye edilirken, ölüm sınırına geldiği raporlarla belgelenen birçok tutukluya ise tahliye kararı çıkmadı.
Çoğu korsakoff oldu
Devlet, durumları ağırlaştığı için tahliye
edilen 204 tutuklu ve hükümlünün tedavi masraflarını karşılamadı. Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV) yetkilileri bugüne kadar kendilerine 156 tutuklu ve hükümlünün tedavi için başvurduğunu ve bunlardan büyük bölümünün tedavisi mümkün olmayan wernicke korsakoff hastalığına yakalandığını açıkladı. Hastalık giderek yaygınlaşıyor.
Ölüm yaklaşıyor
Bugün 304'üncü gününe giren ölüm orucunu 140 tutuklu ve hükümlü kaldıkları cezaevinde sürdürüyor. Tutuklu yakınları ve tahliye edilenlerin de aralarında bulunduğu 27 kişi de eyleme dışarıdan destek veriyor. Eylemcilerin sağlık durumlarının giderek kötüleştiği ve ölüm sınırına geldikleri belirtiliyor.