310 işçi fabrikada boğuluyordu

310 işçi fabrikada boğuluyordu
310 işçi fabrikada boğuluyordu

Tuğla fabrikalarının bulunduğu bölge sular altında kaldı. Çatılara çıkan işçilere elektrik telleri nedeniyle helikopterler ulaşamadı. Yazlıklar da da durum farklı değildi. fotoğraf: FERHAT AKGÜN / dha

Selin vurduğu Tekirdağ'ın Kumbağ beldesindeki tuğla fabrikalarında çalışan 310 işçi çatılara çıkarak kurtuldu. Yazlıktakileri çatılardan helikopterler aldı

TEKİRDAĞ- Dün sel felaketinin vurduğu yerlerden biri Tekirdağ’ın Kumbağ beldesi oldu. Bölgedeki tuğla fabrikalarını sel basınca işçiler çatılara çıkarak canlarını kurtardı. Beldedeki selzedeler zırhlı personel taşıyıcı ve botlarla kurtarıldı.  


Trakya’daki yağışlar sırasında pazartesi gecesi Saray ilçesinde yedi kişinin selde can verdiği Tekirdağ, dün de Marmara Denizi sahil kesiminde felaketle karşı karşıya kaldı.
Tekirdağ kent merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Kumbağ ile Naip köyüden geçen ve Ganoz Dağı eteklerinden gelen suların aktığı dere öğleden sonra şiddetli yağışlar sırasında taştı. Kumbağ ve Naik köyünde yüzlerce ev ve işyeri sular altında kalırken bölgedeki tuğla fabrikaları da sel baskınına uğradı. Üretim yaptıkları sırada bir anda kendilerini selin içinde bulan 310 işçi fabrikaların çatısına çıkarak canlarını kurtardı. Cep telefonlarıyla haber verip çatılarda kurtarılmayı bekleyen işçiler zaman zaman bulundukları yerin çatırdayıp yıkılma tehlikesi başgöstermesi üzerine panik yaşadı.
Tekirdağ Valiliği’nin talebi üzerine bölgeye sevk edilen üç askeri helikopterler elektrik telleri nedeniyle çatılara yaklaşamadı. İşçiler için Tekirdağ 8’inci Piyade Tugay Komutanlığı da bölgeye çok sayıda asker ve araç sevk etti. Askeri zırhlı personel taşıyıcıları ve deniz polisi botlarıyla işçiler kurtarıldı. Bölgede 5 kilometrekarelik alan su altında kaldı. Yazlıklarda yaşayanlarda evlerinin çatılarına çıkarak yardım bekledi. İstanbul ’dan gelen altı arama kurtarma helikopteri yüzlerce kişiyi kurtardı.
Kumbağ’daki yazlığında bulunan Hıdır Çelik yaşadıklarını şöyle anlatıyordu: “Olup biteni anlamadan ev sular içinde kaldı. Eşimle sel sularına kapılmaktan son anda çatıya çıkarak kurtulduk.”  Ayrıca Çanakkale, Edirne’nin Keşan ilçesinde su baskınları oldu. 8 Eylül’de yedi kişinin öldüğü Tekirdağ Saray’da ise boşaltılan evleri su bastı ve önlem hayat kurtardı. (dha, aa)