312 ise koy sepete

İki yıldan altı yıla kadar hapis
Neşe Düzel'in beş yıl önce Alevilerle ilgili bir röportajı Yeni Yüzyıl'da çıkmış, soruşturmaya uğramamıştı. Düzel aynı röportajı yeni kitabına koyunca hakkında dava açıldı. 312. maddeden yargılanacak olan Düzel'in 'Halkı düşmanlığa tahrik etmek'ten 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
'Şimdi mi kışkırttım'
Pir Sultan Abdal Vakfı Başkanı ile yaptığı röportaj yüzünden de hakkında dava açılan Düzel ise "Halkı beş yıl önce değil de, şimdi mi kışkırttım? Ben Anayasa değişikliklerinin düşünce özgürlüğünü genişleteceğini umut ediyordum" dedi.

İSTANBUL - Gazeteci Neşe Düzel'e beş yıl önce yaptığı bir söyleşiden ötürü TCK 312'nci maddeden dava açıldı. Söz konusu söyleşi 1996 yılında Yeni Yüzyıl gazetesinde yayımlanmış, ancak soruşturma konusu yapılmamıştı. Ancak söz konusu söyleşi Düzel'in geçen ay yayımlanan 'Türkiye'nin Gizli Yüzü' adlı kitabında yer alınca
İstanbul DGM harekete geçti. Düzel söyleşide
'Gazi Mahallesi olayları'nın ardından Gazi Mahallesi Muhtarı Nevzat Altun ve Alevi dedesi Hüseyin Gülen'le Alevilerin sorunları üzerine konuşmuştu.
İstanbul DGM Savcısı Bekir Aldemir, röportajda 'halkın mezhep farklılığı gözetilerek açıkça kin ve düşmanlığa tahrik edildiği' kanaatine varıldığını belirtti.
İddianamede Düzel ile İletişim Yayınları Sorumlusu Osman Nihat Tuna'nın, TCK 312. madde uyarınca 'Halkı mezhep farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek' suçundan iki yıldan altı yıla kadar hapis cezasıyla yargılanması istendi.
Düşünceye özgürlük için Anayasa'nın değiştirildiğini belirten Düzel, "Bu röportaj, 1996 yılında Yeni Yyüzyıl gazetesinde yayımlandı. O dönem soruşturma açılmadı. Beş yıl önce kışkırtmadım da, şimdi mi kışkırttım? Anayasa değişikliklerinin düşünce özgürlüğünü genişleteceğini düşünüyordum" dedi.
İki davası daha var
Bu Düzel'in ilk davası değil. Düzel hakkında 2 Temmuz Pir Sultan Abdal Vakfı Başkanı Murteza Demir ile Radikal gazetesi için yaptığı 'Alevi gençler teröre itiliyor' başlıklı söyleşi nedeniyle de İstanbul 6 No'lu DGM'de dava açılmıştı. Düzel'in TCK' nın 312. maddesi uyarınca 'mezhep farklılığı gözeterek, halkı kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek'ten yargılandığı dava karar aşamasına geldi. Düzel bu söyleşisini
'Türkiye'nin Gizlenen Yüzü' adlı kitabına koymamıştı. Düzel'in, Prof. Dr. Doğu Ergil ile Türkiye'deki uyuşturucu trafiğiyle ilgili yaptığı röportaj nedeniyle 'Devletin askeri kuvvetlerini tahkir ve tezyif etmek'ten yargılanması da Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sürüyor.