312'den iki hapis

Yargıtay, 312'deki uyum değişikliğine karşın, depremi 28 Şubat'a bağlayan Kutlular ve Kemalizm ile satanizmi ilişkilendiren Şirin'in hapis cezalarını onayladı.

ANKARA - AB'ye üyelik yolundaki Türkiye'nin iki düşünce mahkûmu daha oldu. Yargıtay 8. Ceza Dairesi, 312. maddedeki uyum değişikliğine rağmen 17 Ağustos depremi ile 28 Şubat süreci arasında bağ kuran Yeni Asya gazetesi sahibi Mehmet Kutlular'a verilen 2 yıl hapis ile Kemalizm ile satanizmi ilişkilendirdiği gerekçesiyle gazeteci Nurettin Şirin'e verilen 1 yıl 8 aylık cezaları onayladı. Cezalara karşı çıkan tek yargıç ise Daire Başkanı Zeki Aslan oldu. Aslan, suskun toplum yerine özgürlük istedi.
'Nur cemaati'nin önde gelen isimlerinden Kutlular, Saidi Nursi'nin ölüm yıldönümünde (10 Ekim 1999) okutulan mevlidin ardından dağıttığı 'İlahi İkaz' başlıklı kitapçıkta deprem ile 28 Şubat süreci arasında bağ kurunca DGM'lik olmuştu. 1 No'lu DGM, Kutlular'ı TCK'nın 312/2. fıkrası uyarınca 2 yıl 1 gün hapse çarptırmıştı. Cezası onanınca hapse konulan Kutlular, 312. maddedeki değişiklik üzerine cezasının bitimine 15 gün kala tahliye edilmiş, yeniden yargılandığı DGM'de beraat etmişti. Ancak, Yargıtay bu kararı da bozmuş, bunun üzerine Kutlular'a bir kez daha 2 yıl 1 gün hapis verilmişti. 8. Ceza Dairesi, Kutlular'ın bu cezasını oyçokluğuyla onayladı.
'Düşmanlığı tahrik etti'
Onama gerekçesinde, dava konusu kitapçıkta, Saidi Nursi'den derlenen yazılarla 17 Ağustos depremine 'depremin oluşumunun hiçbir bilimsel gerçekle bağdaşmayan ve Nur risalelerini kabul etmeyenlerin deprem felaketine maruz kaldığı' gibi hurafe söylemi yoğun ifadelerle yaklaşıldığı' anlatıldı Kararda "Kutlular'ın halkın bir kesimini diğer kesimine karşı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği anlaşıldığından 312/2 fıkrasında tanımlanan suçun oluştuğuna ilişkin kabulde isabetsizlik yoktur." denildi.
Aynı Ceza Dairesi, 3 Ekim 1999 tarihli 'Satanizm ya da Kemalizm' başlıklı yazısı nedeniyle Selam gazetesi yazarı Nurettin Şirin'e yine TCK'nın 312/2 maddesi uyarınca verilen 1 yıl 8 ay hapis cezasını onayladı. Dairenin kararında, "Kemalist düşünceyi benimseyenleri satanistlere benzettiği ve satanistlerin Kemalist kisveyle ortaya çıktığını belirtmek suretiyle halkı birbirine karşı din farklılığına dayalı olarak düşmanlığa alenen tahrik ettiği anlaşılmıştır" denildi.
Yargıtay'ın cezalarını onayladığı Mehmet Kutlular ve Nurettin Şirin'le yargı sürecinde iki olasılık daha var. Kutlular ve Şirin, karar düzeltme isteminde bulunabilecek. Ancak bunun öncelikle Yargıtay Başsavcılığı'nca kabul edilmesi gerekiyor. Başsavcılığın da mahkûmiyete itiraz hakkı bulunuyor. Bu yolların sonuç vermemesi halinde Kutlular, kalan cezasını çekmek için yeniden hapse konulacak. Şirin ise halen hapiste olduğundan, mecvut cezaları bittiğinde bu yeni cezasını da yatmak durumunda kalacak.
Başkan özgürlük istedi
Gerek Kutlular, gerek Şirin'e ceza kararları oyçokluğuyla alındı. Her iki ceza kararına muhalefet eden tek yargıç ise daire başkanı Zeki Aslan oldu. Aslan'ın Kutlular'a ceza yerine beraat istediği karşıoy gerekçeleri şöyle:
"İnsanların devlet uygulamalarına karşı suskunluğunun söylenmesi halkı direnişe ve şiddete teşvik olarak düşünülemez. Susmanın karşılığı konuşmaktır, ki bu da en doğal insan hakkıdır. Dağıtılan kitapçıkta, Saidi Nursi'nin deprem ve insanların davranışlarının karşılığı dini inancına göre açıklanmıştır, bunların akla ve ilme uygun olup olmaması önemli değildir. Düşünce özgürlüğü, demokratik toplumun başlıca temel taşlarından biridir. Bu özgürlük sadece itibar gören veya zararsız sayılan fikirler için değil, devlet veya halkın bir bölümü için aykırı, şaşırtıcı, endişe verici cinsten olanlar için de olabilir. Vatandaşların devletin başörtüsü gibi uygulamalarını eleştirmek en doğal hakkıdır."