32 yaşında 'silikozis'in 41'inci kurbanı

Sağlık Bakanlığı'nca geç de olsa yasaklanan kot kumlama işinin yol açtığı silikozis, genç bir işçinin daha canına mal oldu. 32 yaşındaki, üç çocuk babası Mustafa Bircan, silikozisin tetiklediği tüberküloz sonucu öldü.İSMAİL SAYMAZ

Bircan, sekiz yıl sigortasız ve günde 12 saat kot kumlamacılığında çalışmıştı. Böylece aynı hastalıktan ölen işçi sayısı 41’e çıktı.
Bircan, 1995- 2001 arasında Gaziosmanpaşa Küçükköy’deki bir kaçak kot kumlama atölyesinde çalıştı. Altı yıl boyunca sigortasız çalışırken günde 12 saat atölyeden çıkmıyordu. Altı yılın sonunda öksürük şikâyetiyle hastaneye gittiğinde silikozis ve tüberküloz teşhisi konuldu. Evli ve üç çocuk babası Bircan, o tarihten sonra düzenli bir iş bulamadı. Ekonomik darboğaza girdiği gibi, çok sayıdaki ilacını da düzenli kullanamadı. En son bir buçuk ay önce tüberkülozu ilerleyince Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Bircan, geçen cuma günü öldü.
Bircan, silikozise kurban verilen 41. işçi oldu. Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi verilerine göre, bugüne dek 10 bin kadar işçinin kot kumlamada çalıştığı biliniyor. Yaklaşık 500 kişiye silikozis teşhisi konurken, hasta sayısının 3 -5 bin arasında olabileceği sanılıyor.

Bakanlık yasaklamıştı
Sağlık Bakanlığı, ‘kumda bulunan silika maddesinin akciğer dokusu üzerine oluşup tahrip etmesi sonucu oluşan bu hastalığa’ karşı uzun süre beklemiş ve en son geçen mart ayında kot kumlamayı yasaklamıştı. Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Faruk Çelik ise silikozis hastalarının, bu işte çalıştıklarını kanıtlarlarsa emekli olabileceklerini açıklamıştı.
Hastalığı ilk kez tespit eden İşçi Kardeşliği Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Zeki Kılıçarslan, bakanlığın bu açıklamasını “Bu, zaten yasalarda var” diyerek eleştirirken, yeni bir adım atılmadığını savunuyor. Bircan’dan önce 28 Şubat 2009’de 24 yaşındaki Ruhat Yıldırak, 2 Aralık 2008’de 23 yaşındaki Mustafa Kaleli ve 29 yaşındaki Adem İncirli, ekim ayında da 25 yaşındaki Beytullah Özkaya silikozis hastalığı nedeniyle ölmüştü.