3200 yıllık kenti yaktık!

3200 yıllık antik Perge kenti, önceki gün çıkan 'kuşkulu' bir yangında hasar gördü. Antalya'nın Aksu beldesindeki 3200 yıllık antik Perge kentindeki çalılıklarda dün saat 08.30'da bilinmeyen bir nedenle yangın başladı.

ANTALYA - 3200 yıllık antik Perge kenti, önceki gün çıkan 'kuşkulu' bir yangında hasar gördü. Antalya'nın Aksu beldesindeki 3200 yıllık antik Perge kentindeki çalılıklarda dün saat 08.30'da bilinmeyen bir nedenle yangın başladı. Yangının çıkar çıkmaz Çankaya ve Yurtpınar belediyelerinden yardım istendi, ancak itfaiye araçlarının şoförleri bulunamadı. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Aksu İtfaiyesi çağrıldı. Poyrazın da etkisiyle büyüyen yangına, iki helikopter, iki arazöz, 30 orman işçisi, jandarma ve vatandaşlar müdahale etti. Kentte kazı yapan Prof. Haluk Abbasoğlu başkanlığındaki 32 öğrenci ve 40 işçi de yangınla mücadeleye katıldı.
Orman Bölge Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu, daha önceki yıllarda da yangınların çıktığı bu bölgede çalıların kendiliğinden yanmasının mümkün olamadığını belirterek, "İki yerden başlayan yangında kasıt var gibi görünüyor" dedi.
Kazı ekibi başkanı Prof. Dr. Abbasoğlu ise, "Tarihi eserlerdeki tahribat araştırılıyor. Şanslıyız ki alevler kentin merkezi noktasını sıyırdı ama çalılıklar içinde kalan kalıntılarda tahribat var" dedi.