33 yıl sonra gerçekleşen buluşma

Kıbrıs Barış Harekâtı'nda iaşe askeri olarak yaralıları hastaneye taşıyan Mehmet Mercan, ölümden kurtardığı Koskas Yannakis'le Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da buluştu.

ATİNA - Kıbrıs Barış Harekâtı'nda iaşe askeri olarak yaralıları hastaneye taşıyan Mehmet Mercan, ölümden kurtardığı Koskas Yannakis'le Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da buluştu. Yannakis'le Mertcan'ın görüntüleri Yunan Mega TV tarafından yayımlandı. Rum Politis Gazetesi Yazıişleri Müdürü Andreas Parashos'un inisiyatifiyle yapılan buluşmada, Mertcan'ın o zamanlar 20 yaşında olduğu belirtildi. O dönem 15-16 yaşlarında olan Yannakis, "Bana yardım eden adamla siyaseti katmayarak oturup konuşmak istedim. Bana yardım etmesi yaşanması çok zor olan ender bir an" dedi.
Yannakis'i simasından tanıdığını belirten Mertcan, '33 yıl sonra ilk hatırladığınız ne' sorusuna "Yardımcı olmak istiyordum" yanıtını verdi. Mertcan'ın ismi Kıbrıs Harekâtı sırasında beş yaşında olan Hristaki Georgiou'nun yaralı olarak hastaneye getirildikten sonra kaybolduğu ve Türkiye'ye götürüldüğü iddialarında da geçmişti.