'33 yılımı sıfırladım'

'33 yılımı sıfırladım'
'33 yılımı sıfırladım'
Cinsel yönelimi nedeniyle ayrımcılığa uğrayan bireylerin davalarını masaya yatıran SPoD bu sayede farkındalık yaratıldığını açıklarken hakem Halil İbrahim Dinçdağ örnek bir vaka.
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

“Bu bir ölüm kararıydı. 33 yılımı sıfırladım. Ya ben çok güçlü çıkacaktım ya yok olup gidecektim.”
Cinsel yönelimini açıklayınca hakemlik mesleğinden ihraç edilen Halil İbrahim Dinçdağ, yaşadığı süreci bu sözlerle anlatıyor. Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD), takip ettiği LGBTT bireylerin hak ihlali davalarının geldiği noktayı açıkladı. LGBTT bireylere yönelik hak ihlalleri ve davalarda daha önce deneyim oluşturulmamasının başta sorunlar yarattığını anlatan avukat Fırat Söyle, “Gelinen noktada Ahmet Yıldız, Ahmet Öztürk, Halil İbrahim Dinçdağ ve Avcılar’daki nefret kampanyası davaları, yargının bu konudaki rezervlerini gösterme noktasında örnek davalar oldu” dedi.
Örnek davalardan birinin simgesi hakem Dinçdağ, yaşadığı dört yıllık süreci Radikal’e anlattı. Askerlikten rapor aldıktan sonra hakemlikle ilişkisinin kesildiğini söyleyen Dinçdağ “Heteroseksüel olsaydım da askerlik yapmazdım” diyor:
“Beni ‘Sağlık sorunu nedeniyle askerlikten muaf olanlar hakemlik yapamaz’ maddesi gereğince sınavlara almadılar. ‘Hakkını ararsan kimliğin öğrenilir’ dediler. ‘Önemli değil’ dedim. 12-13 Mayıs’ta gazete manşetlerindeydim.”
İlk başta kaygı yaşadığı günleri ailesinin desteğiyle aşmış: “Ben bıraksam bile ailem davayı devam ettirir. Babam ‘Onun canını sıkanların canını ben de sıkacağım’ dedi.”
18 taraftar grubunun desteğini almasına, hukuki mücadelesini sürdürmesine rağmen Dinçdağ yaptığı 150’ye yakın iş başvurusundan sonuç alamamış. Tehdit almış, ona “Bu senin yaptığın usturaya kafa atmak” diyenler olmuş. Şimdi hakemlik hakkının iadesi için Türkiye Futbol Federasyonu’na yaptığı başvurunun sonucunu bekliyor; “60 gün içinde bize cevap vermek zorundalar. Bu olay başıma gelmeden önce bu örgütlerden haberim yoktu. Bu süreçle haberdar oldum.”
Futbolla ilişkisi sürüyor, yıllar sonra ilk kez Roka Festivali’nde hakem olarak sahaya çıkmış. Taraftar desteği onu çok şaşırtmış. Futbolun cinsiyet söyleminden arındırılması için bu yaşananları olumlu sayıyor. İşsiz olmasına, tüm sıkıntılarına rağmen “Bir bedel ödenmesi gerekiyordu, iyi ki de ben oldum” diyor.


  http://www.radikal.com.tr/112586611258664

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Delikanlı hakem, delikanlı taraftar... - Sömsöm Yarim

  Halil İbrahim Dinçdağ kendisini küçümseyip hakemlikten ihraç eden TFF'nin sözde delikanlılarından çok daha delikanlı çıktı. Ona destek olan taraftar kitlelerini de tebrik ediyorum. Adil hakemlik yapmak için heteroseksüel değil delikanlı olmak gerek.

  Tercih mi? - Meersalz

  Sevgili Radikal, hala tercih demekten sıkılmadınız mı? 'Cinsel Yönelim' demek çok mu zor? Hiç bir birey cinselliğini tercih etmez. Cinsellik tercih değildir, yönelimdir. Tercih diyenler ayrımcılık yapmaktadır. Saygılarla

  Al sana güç! - BirolKurt

  Maçoluğun bir anlamda gücü simgelediği bir toplum için söylüyorum, al sana gerçek güçlü, al sana (sizin deyiminizle) gerçek maço! Düşüncelerini korkusundan içine atan, haksızlıkta güçlüye boyun eğen ama sokakta maço tavırlarla gezenlere göre, bildiğini savunan, hatta haykıran bu insanlar on kat daha güçlülerdir. Boşuna racon kesmeyin, evinizde tek başınıza ayna karşısında ne hallere düştüğünüzü anlayabilmek için psikolog olmaya gerek yok.

  Cesaret - ErenÖ

  Ataerkil ve maço kültürünün baskın olduğu bir camiada böylesine bir çıkış yapmak ve 'Ben BUYUM' diyebilmek her insanın harcı değildir. Her ne kadar Almanya'da bir reklam panosunda görmüş olsam da bu sloganı oldukça yerinde buldum: "Tarih hiç bir zaman bir BELKİ ile yazılmadı" Tebrikler ve umarım adalet yerini bulur.