'33 yılımı sıfırladım'

'33 yılımı sıfırladım'
'33 yılımı sıfırladım'
Cinsel yönelimi nedeniyle ayrımcılığa uğrayan bireylerin davalarını masaya yatıran SPoD bu sayede farkındalık yaratıldığını açıklarken hakem Halil İbrahim Dinçdağ örnek bir vaka.
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

“Bu bir ölüm kararıydı. 33 yılımı sıfırladım. Ya ben çok güçlü çıkacaktım ya yok olup gidecektim.”
Cinsel yönelimini açıklayınca hakemlik mesleğinden ihraç edilen Halil İbrahim Dinçdağ, yaşadığı süreci bu sözlerle anlatıyor. Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD), takip ettiği LGBTT bireylerin hak ihlali davalarının geldiği noktayı açıkladı. LGBTT bireylere yönelik hak ihlalleri ve davalarda daha önce deneyim oluşturulmamasının başta sorunlar yarattığını anlatan avukat Fırat Söyle, “Gelinen noktada Ahmet Yıldız, Ahmet Öztürk, Halil İbrahim Dinçdağ ve Avcılar’daki nefret kampanyası davaları, yargının bu konudaki rezervlerini gösterme noktasında örnek davalar oldu” dedi.
Örnek davalardan birinin simgesi hakem Dinçdağ, yaşadığı dört yıllık süreci Radikal’e anlattı. Askerlikten rapor aldıktan sonra hakemlikle ilişkisinin kesildiğini söyleyen Dinçdağ “Heteroseksüel olsaydım da askerlik yapmazdım” diyor:
“Beni ‘Sağlık sorunu nedeniyle askerlikten muaf olanlar hakemlik yapamaz’ maddesi gereğince sınavlara almadılar. ‘Hakkını ararsan kimliğin öğrenilir’ dediler. ‘Önemli değil’ dedim. 12-13 Mayıs’ta gazete manşetlerindeydim.”
İlk başta kaygı yaşadığı günleri ailesinin desteğiyle aşmış: “Ben bıraksam bile ailem davayı devam ettirir. Babam ‘Onun canını sıkanların canını ben de sıkacağım’ dedi.”
18 taraftar grubunun desteğini almasına, hukuki mücadelesini sürdürmesine rağmen Dinçdağ yaptığı 150’ye yakın iş başvurusundan sonuç alamamış. Tehdit almış, ona “Bu senin yaptığın usturaya kafa atmak” diyenler olmuş. Şimdi hakemlik hakkının iadesi için Türkiye Futbol Federasyonu’na yaptığı başvurunun sonucunu bekliyor; “60 gün içinde bize cevap vermek zorundalar. Bu olay başıma gelmeden önce bu örgütlerden haberim yoktu. Bu süreçle haberdar oldum.”
Futbolla ilişkisi sürüyor, yıllar sonra ilk kez Roka Festivali’nde hakem olarak sahaya çıkmış. Taraftar desteği onu çok şaşırtmış. Futbolun cinsiyet söyleminden arındırılması için bu yaşananları olumlu sayıyor. İşsiz olmasına, tüm sıkıntılarına rağmen “Bir bedel ödenmesi gerekiyordu, iyi ki de ben oldum” diyor.