330'u gördüğümüzde referandum deriz

330'u gördüğümüzde referandum deriz
330'u gördüğümüzde referandum deriz

Mehmet Ali Şahin, Ömer Şahin e anayasa için uzlaşma ihtimalinin azaldığını söyledi.

Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin yeni anayasada uzlaşma ihtimalinin çok azaldığını söylerken, CHP ve MHP ’ye ağır eleştiriler yöneltti. İki partinin darbe ürünü 82 Anayasası’nın ruhunu devam ettirme tavrı içinde olduklarını öne süren Şahin, “Biz darbe mevzuatını temizlemek istiyoruz. Onlar ise Devrim Kanunları’nda yer alıyor diye halen ‘Bey’, ‘Paşa’ ibaresinin kalkmasına karşılar. Hangi devirde yaşıyoruz” dedi.
Şahin, anayasa ile ilgili süreci Radikal’e anlattı. “Biz mutabakat istiyoruz ama çok zor görülüyor. B planını devreye sokma ihtimalimiz belirdi” diyen Şahin, kendi önerileriyle uzlaşma yolu arayacaklarını, bunun için ilk tercihlerinin CHP olacağını söyledi. Şahin, ”CHP ile olursa Türkiye için ciddi şans olur. Olumsuzluk olursa MHP ile diyaloğa gireriz. BDP’yi ayırmayız. Kurumsal destek daha önemli ama 330 milletvekilinin desteğini gördüğümüz zaman referandumu göze alırız” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu zorlanıyor

Şahin, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın bölünme kaygıları ve Kürt sorununa dair açıklamalarını da eleştirdi. Baykal ve Bahçeli’nin açıklamalarını Mahmut Esat Bozkurt’un farklı versiyonu olarak gören Şahin, “Sayın Baykal geçmişten ders almamış. Devletin hiç mi kabahati yok? Yakın zamana kadar Kürt varlığı inkâr edildi” ifadesini kullandı. CHP içinde 2 farklı görüş olduğunu ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ’nun zorlandığını ileri süren Şahin şunları söyledi: “Eğer Kılıçdaroğlu kendi haline bırakılsa süreci desteklerdi.” Çözüm sürecinin iyi gittiğini ve kendisini en çok Cudi Dağı’nda piknik yapan insan görüntülerinin etkilediğini anlatan Şahin, ”Geçmişin hesaplaşmasıyla gelecek kuramayız. Sulhta hayır vardır” dedi.

Tek uzlaşı cumhuriyette

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, yeni anayasanın iki gündür tartışılan ‘Genel esaslar’ bölümünde sadece devletin şekliyle ilgili “Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir” cümlesinde uzlaşabildi. İlk üç maddenin görüşülmesine ise CHP ve MHP karşı çıkarak, “Bu maddeler görüşülmeden dördüncü madde müzakere edilmeli” görüşünü savundu. Bunun üzerine AK Partili üyeler, CHP ve MHP’yi ‘ihtilal anayasasına sahip çıkmakla’ suçladı. Komisyonu uzmanları bugün biraraya gelerek tıkanıklığı aşmaya çalışacak. RİFAT BAŞARAN/ANKARA