34 canın sorumlusu 'Aşırı gizlilik ve ihmaller'

34 canın sorumlusu 'Aşırı gizlilik   ve ihmaller'
34 canın sorumlusu 'Aşırı gizlilik   ve ihmaller'
Uludere'de hedefte 'Bahoz' olduğu için 'aşırı gizli' davranıldığı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı'nın bile olaydan 1 gün sonra haberdar edildiği belirtildi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Uludere’de 34 sivil vatandaşın ölümüne neden olan hava operasyonunun hedefinde, PKK ’nın üst düzey yöneticilerinden ‘Bahoz Erdal’ kod adlı Fehman Hüseyin’in bulunduğu ve operasyonun bu nedenle, ‘bilgi sızması’ ihtimaline karşı yerel komutanlıklardan dahi gizlendiği, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in de ‘operasyonun sona ermesinin ardından’ bilgilendirildikleri öne sürüldü.
Uludere’de 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan operasyonla ilgili soruşturmalar oldukça yavaş ilerleyince, özellikle mağdur aileler, operasyon emrini veren yetkilinin belirlenmesi talebinde bulunmuş ancak bu konuda da bir ilerleme sağlanamamıştı. BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ise, trajik olayın yıldönümünde Uludere’de yaptığı konuşmada, operasyonun Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Özel’in bilgisi dahilinde üst düzey bir PKK’lıyı ele geçirmek için yapıldığını, vurulan kişilerin sivil olduğu uyarılarına rağmen bombardıman emri verildiğini iddia etmişti.
‘Aşırı gizlilik’ ve ‘ihmal’ 
Radikal’in yerel yetkililerden edindiği bilgilere göre, olayın zeminini hazırlayan iki temel faktör var: ‘Aşırı gizlilik’ ve ‘ihmal’. Genelkurmay, PKK’nın üst düzey yöneticilerinden Suriye uyruklu Fehman Hüseyin’in bölgede olduğu istihbaratını aldı ve en temel hata da burada yapıldı. Kalabalık bir gruba karşı operasyon yapılacağı bilgisi, 23’üncü Sınır Jandarma Tümen Komutanlığı ve Gülyazı Tugay Komutanlığı’ndan gizlendi. Bu bilginin Fehman Hüseyin’in kritik konumu dolayısı ile ‘sızma’ ihtimaline karşı gizlendiği iddia ediliyor. Kaçakçılık konusunda tecrübeli olan yerel birliklerin düşüncesine başvurulsaydı bombalama yapılmayabilirdi.
Erdoğan ve Özel sonradan duydu 
Operasyonun, MGK toplantısı ile aynı güne denk gelmesi de dikkat çekmişti. MGK, saat 20.00 sularında bitmiş, ilk bomba da 21.36’da atılmıştı. MGK toplantısında operasyonun gündeme geldiği de iddia edilmişti. Ancak edinilen bilgiye göre bölgede bir operasyonun yapıldığı bilinmekle beraber, sonuçları konusunda net bilgiler Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Özel’e operasyondan sonraki sabah saatlerinde verilebildi. Radikal’e bilgi veren bir kaynak, TBMM’nın sınır ötesi operasyon yetkisini TSK’ya, TSK’nın da ilgili birimlere devrettiğini belirterek, “Başbakan ve Genelkurmay Başkanı’na operasyon öncesinde bilgi verilmemesi normal” dedi.
Ölenlerin arasında PKK’lı yok 
Başbakan Erdoğan, katıldığı bir TV programında hayatını kaybeden vatandaşlarla ilgili olarak ‘sivil’ ifadesinin kullanılmasına tepki göstermiş, “Terör örgütünün mensubu da sivildir. Ama o sivil görüntü altında teröristtir. Burada 34’ü de böyledir kanısına varmak için müsaade edin yargı kararlarını bekleyelim” demişti. Ancak eldeki bilgiler hayatını kaybedenlerin arasında PKK militanı olmadığını gösteriyor. İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı raporda da yer alan tespitle ilgili Radikal’e bilgi veren kaynak, “Bölgedeki insanların PKK ile ilişkisi ne kadarsa o ‘kaçakçıların’da ilgisi o kadar. ‘Kaçakçıların’ geçiş yaptığı bölge PKK’nın kontrolü altında olan, her türlü maldan az veya çok ‘vergi’ alınan bir yer. Hayatını kaybeden kaçakçıların PKK’ya -ister adına vergi deyin ister haraç- vermesi bölgenin bir gerçeği” diye konuştu.