34 kişilik 'Barış grubu' sınırda teslim oldu

34 kişilik 'Barış grubu' sınırda teslim oldu
34 kişilik 'Barış grubu' sınırda teslim oldu

Teslim olamaya gelen PKK'lıların Mahmur Kampından ayrılırken çekilen fotoğrafları yayınladı

Irak'taki Kandil ve Mahmur bölgelerinden gelen "Barış Grubu" PKK üyeleri, Şırnak'ın Silopi İlçesi yakınlarındaki Habur Gümrük Kapısı'na gelerek güvenlik güçlerine teslim oldu. Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine Kandil Dağı ve Mahmur Kampı'dan gelecek 34 kişi karşılamak üzere Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde yaklaşık 50 bin kişi toplandı.

 


SINIRDA 'BARIŞ GRUBU'  BÖYLE KARŞILANDI, FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ


AHMET TÜRK: DEVLET BİR ADIM ATARSA PKK 10 ATARİŞTE MAHMUR'DAN GELECEK 26 KİŞİNİN İSİMLERİ


DTP'LİLER 'BARIŞ GRUBU'NU BİRÇOK İLDE ŞENLİKLERLE KARŞILIYOR


Kuzey Irak'ta Kandil Dağı ile Mahmur Kampı'ndan gelen 34 kişilik grup, Habur Sınır Kapısı'nda güvenlik güçlerine teslim oldu. Kuzey Irak'taki peşmergelerin kontrolündeki Halil İbrahim Sınır Kapısı ile Habur Sınır Kapası arasındaki köprüyü yürüyerek geçen grup, saat 15.45'de Türk tarafına geldiğinde görevli jandarmalara teslim oldu.

Grup daha sonra soruşturmalarının yapılması için Habur Sınır Kapısı içindeki Tabur Komutanlığı'na götürüldü.
Bu arada aralarında bir grup DTP milletvekilinin de bulunduğu grup Silopi'den Habur Sınır Kapısı’na geldi. DTP’nin kadın milletvekilleri Sabahat Tuncel, Pervin Buldan, Gültan Kışanak, Fatma Kurtulan, Sevahir Bayındır ile Bağımsız Milletvekili Ufus Uras, sanatçı eşi Zeynep Tanbay ve DTP'nin ‘Barış Meclisi' üyeleri saat 15.45 sıralarında gümrüklü alana alındı.
Gelen PKK'lıların soruşturmalarında yeralacak olan 45 avukattan 5'i görevliler tarafından içeri alınmadı. Bu 5 avukatın adları listede bulunmadığı için gümrüklü sahaya alınmadığı belirtildi.

BU SABAH KANDİL VE MAHMUR'DAN YOLA ÇIKTILAR

İMRALI'da ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine Kuzey Irak’taki Kandil Dağı ile Musul yakınlarındaki Mahmur Kampı'ndan Türkiye’ye ‘barış grubu’ adı altında gelecek 34 kişi bu sabah yola çıktı. Şırnak'ın Silopi İlçesi’ndeki Habur Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapacak grup için önlemler en üst seviyeye çıkarıldı. Habur Sınır Kapısı araç girişi ve çıkışına kapatıldı.

TÜRKİYE YOLUNDA KAZA: 1 ÖLÜ 
Abdullah Öcalan'ın avukatları aracılığı ile yaptığı çağrı üzerine ‘Barış grubu’ olarak Türkiye'ye Kuzey Irak'taki Kandil Dağı'ndan 4'ü kadın 8 PKK'lı ile ile Musul yakınlarındaki Türkiye'den yıllar önce Irak'a göç eden Mahmur Kampı'nda kalan 4'ü çocuk 26 kişi yola çıktı.
Türkiye'ye gelmek için Mahmur Kampı'nda bulunanlardan 400'den fazlasının başvurduğu bunlar arasında seçilenlerin isimleri şöyle açıklandı:
Kamil Yüksel (50), eşi Hamsiye Yüksel (32), çocukları Helena, Hevi ve Bewar, Nurettin Turgut (49), Musa Tomak (25), eşi Nurcan Tomak (24) çocukları Rojda, Yusuf Şen (60), Cane Kabul (39), Sait Şedal (53), İsmail Ayaz (19), Ayşe Kara (26), Sosin Yaman (55), Abdullah Yaman (17), Emine Sağat (54), Melekşa Soydan (36), eşi Mikail Soydan (38), Haci Sorgül, (56), Mehmet Adanmış (39), Fatma İzer (22), Nizar Buldan (22), Bülent Aka (26), Mehmet Kaçan (39), Zehra Tunç (24).

KONVOYDA KAZA: 1 ÖLÜ
Mahmur Kampı'nda sabahın ilk ışıklarıyla birlikte aralarında 16 yıl önce Türkiye'den göç edenlerinde bulunduğu 4'ü çocuk 9’u kadın toplam 26 kişi için uğurlama töreni düzenlendi. Törenin ardından peşmergelerin içinde bulunduğu polis aracının eşliğinde oluşturulan uzun araç konvoylarıyla yola çıkan grubun yer aldığı konvoyda kaza meydana geldi. Mahmur çıkışında konvoyda bulunan 1 aracın şarampole yuvarlanması sonucu Ahmet Çetin öldü, 3 kişi ise yaralandı. Kazaya karışanların Türkiye'ye gelecek grubu uğurlamaya gelen ve Mahmur Kampı'nda kalanlar olduğu belirtildi. Kaza ardından konvoy yoluna devam etti.

KANDİL'DEN GELEN PKK'LILARLA BULUŞTULAR
Kandil Dağı'ndan gelecek PKK'lı grup, Mahmur'dan yola çıkan grupla Musul ile Erbil arasındaki Kelek Kasabası yakınlarında buluştu. Üzerlerinde teröristlerin dağda giydiği kıyafetler bulanan 4'ü kadın 8 PKK'lının buluşmaya son model ciplerle geldiği dikkat çekti. Silahsız olan PKK'lıların; 38 yaşındaki Hamiyet Dinçer, 51 yaşındaki Elif Uludağ, 34 yaşındaki Gülbahar Çiçek, 29 yaşındaki Vilayet Yakut, 36 yaşındaki Hüseyin İpek, 36 yaşındaki M.Şerif Gençdağ, 24 yaşındaki Mustafa Ayhan ve 57 yaşındaki Lütfü Taş olduğu bildirildi.
Kandil'den gelen PKK'lılar Mahmur Kampı’dan gelen grubun konvoyuna katılarak saat 10.00 sıralarında Habur Sınır Kapısı'na doğru hareket etti.

MEKTUP GETİRİYORLAR
Gelen PKK'lı grubun yanlarında Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve TBMM Başkanlığı'na hitaben yazılan ve örgütün ‘Kürt sorununun çözümü' için isteklerinin yer aldığı mektuplar bulunduğu ayrıca bu konuda bir dosya da bulunduğu bildirildi. Mahmur'dan gelen grubun serbest bırakılmaları halinde Ankara'ya giderek TBMM'de görüşmeler yapmak istediği belirtildi.

HABUR GİRİŞ- ÇIKIŞLARA KAPATILDI
Habur Sınır Kapısı, Kuzey Irak'tan gelmeleri beklenen PKK'lı gruplar için sabah saatlerinden itibaren giriş ve çıkışlara kapatıldı. Gümrük sahasının dış kapısında askerler ve çevik kuvvet ekipleri, güvenlik önlemi alırken, gümrük sahası ile DTP'lilerin beklediği TIR Parkı'nın arasına güvenlik bariyeri yerleştirildi. Gelecek PKK'lıların sorgu ve yargılaması için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, özel yetkili 4 savcıyı Silopi’ye gönderdi.

4 SAVCI GÖNDERİLDİ
DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna’nın aralarında bulunduğu 15 DTP'li milletvekili Şırnak’ın Silopi İlçesi’ne geldi. Kuzey Irak'tan gelenleri karşılamak için Silopi’de dün kurulan çadırlarda bekleyişlerini sürdürüyor.
Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine Kuzey Irak’taki Kandil Dağı ve Mahmur kamplarından Habur Sınır Kapısı'ndan giriş yapacak 34 kişilik PKK'lı grubun soruşturması için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Şırnak'ın Silopi İlçesi’ne özel yetkili 4 Cumhuriyet Savcısı gönderildi.
Habur Gümrük Kapısı sahasına gelecek PKK'lı gruba ilk önce ‘örgüt üyeliği'nden işlem yapılacağı, ifadelerine göre suç vasfının değişebileceği belirtildi. ‘Örgüt üyeliği’ işleminin Kandil'den gelenlerin yanı sıra Mahmur Kampı'ndan gelenlere de uygulanacağı bildirildi.
Habur Sınır Kapısı’nda yapılacak olan soruşturma kapsamında PKK’lı grubun kolluk kuvvetlerine değil, doğrudan Cumhuriyet savcılarına Şırnak ve Diyarbakır Baroları'ndan hazır bulunacak olan avukatların gözetiminde ifade verecekleri belirtirtildi. İfade ve soruşturma aşamasının süresinin ise şahısların kimlik kontrolü için kolluk kuvvetleriyle yapılacak olan yazışma süresine bağlı olduğu belirtildi.
Savcılık yetkilileri, soruşturma sonunda haklarında tutuklama talebi olması halinde, bu talebin Silopi Adliyesi'nde değerlendirileceği ve tutuklanmaları halinde hangi cezaevine konulacağına ise Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın karar vereceği bildirildi.(dha)