34 yaşında öldürdü, 73'ünde yakalandı

34 yaşında öldürdü, 73'ünde yakalandı
34 yaşında öldürdü, 73'ünde yakalandı

39 yıl önce İstanbul?da üç kişiyi öldüren Osman Karabulut 123 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. FOTOĞRAF: ALPTEKİN İHKAN / AA

İZMİR - İstanbul’da 1969 yılında üç kişiyi öldürmek suçundan konulduğu cezaevinden sevki sırasında firar eden ve 39 yıldır aranan 73 yaşındaki Osman Karabulut, İzmir’de polis tarafından yakalandı. Karabulut’un isim değiştirerek oturduğu semtte kendini gizlediği anlaşıldı.
İzmir Emniyeti Asayiş Şube Müdürlüğü İnfaz Büro Amirliği ekipleri, 1969 yılında kan davası nedeniyle babası T.K.’yı öldüren O.E.’yi İstanbul’daki cezaevinden çıktığı sırada vurdu ve kaçarken de kendisini takip eden iki kişiyi daha ateş açtı. Vurduğu kişilerin üçü de öldü.
İzmir polisi Osman Karabulut’un kentte olduğu bilgisini edindi. Ekipler, araştırmaları sırasında Karabulut’un Karşıyaka ilçesinde oturduğunu, kendisini yıllardır başka bir kimlikle tanıttığını belirledi. Evinde yakalanıp gö-zaltına alınan Osman Karabulut’un, İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 123 yıl hapis cezasına çarptırıldığı, bir yıl tutulduğu Sağmacılar Cezaevi’nden ifadesinin alınması için Malatya’ya götürüldüğü sırada firar ettiği, bu nedenle yakalama emriyle arandığı açıklandı. Karabulut’un ayrıca, daha önce Malatya’da da iki kişiyi öldürmek suçundan yargılanıp cezasını çektiği belirtildi. (dha)