345'ten 250 milyara

Adana'da, Seyhan Belediyesi'ne ait çöp kamyonunun sakat bıraktığı dokuz yaşındaki İbrahim Sönmez, 345 milyar lira tazminat kazandı. Belediye parayı yedi yıldır vermedi. Baba Feyzullah Sönmez, oğlunun acil ameliyatı için iki taksitle 250 milyara razı oldu.

ADANA - Seyhan Belediyesi'ne ait çöp kamyonunun çarpması sonucu sakat kalan çocuğun babası, 345 milyar lira tazminat kazandı, ancak belediyenin,
iki taksitle ödemek koşuluyla 250 milyar teklifini, oğlunun acil ameliyat olması gerektiği için kabul etti. Şu an dokuz yaşında olan İbrahim Sönmez, yedi yıl önce, 2000 Evler Mahallesi'ndeki pazaryerinde kardeşleriyle oynarken çöp kamyonunun çarpması sonucu yaralandı.
Bilirkişi heyeti, kazada, sürücüyü 8'de 8 kusurlu buldu. Baba Feyzullah Sönmez, belediye aleyhine açtığı ve iki yıl süren tazminat davasında, 345 milyar lira almaya hak kazandı.
Belediye bu parayı ödemeyince, Feyzullah Sönmez de haciz tespiti yaptırdı. Sönmez'in avukatı Bahattin Yıldız, Seyhan Belediyesi binasında yaklaşık 200 üniteyi besleyen 15 klimanın haczi için tutanak tutturdu ve uzlaşma sağlanmadığı takdirde klimaların söküleceğini belirtti.
İlk taksit ödendi
AKP'li Belediye Başkanı Azim Öztürk, ailenin 345 milyar liradan vazgeçmesini istedi ve 250 milyar lirayı taksitlere bölüp ödemeyi teklif etti. Aile 95 milyar liralık indirimi kabul etmeyince anlaşma sağlanamadı.
Avukat Yıldız, bunun üzerine dün haciz işlemini başlatacağını söyledi. Ancak, haciz işlemleri başlatılmadan taraflar belediyede son kez bir araya geldi. Görüşmede 250 milyar lira ödenmesi konusunda taraflar anlaştı.
Aileye, belediye adına başkan danışmanı Serdar Aydın tarafından 125 milyar lira ödeme yapıldı. Kalan para ise bir ay sonra ödenecek.
Avukat Yıldız, çocuğun tedavisinin yarım kaldığını belirterek, "Müvekkilim Sönmez, sakat çocuğunun ameliyatının acilen yapılabilmesi için anlaşmayı kabul etti. İlk taksit tutarındaki 125 milyar alındı. Kalan 125 milyar liralık ikinci taksit ise gelecek ay ödenecek" dedi.
(dha, aa)