35 saat sonra hayata dönüş

Diyarbakır'da, kasımda boşaltılan ancak yıkımı geciktirilen ve pazar günü çöken 'Alkan 1'in enkazında mucize yaşandı: Okulu bırakıp pazarlarda portakal satan Abdullah Köse, 35 saat sonra kurtarıldı. Binaya, çökmeden çatıdaki güvercinler için giden Abdullah'ın ayağının kangren olma ihtimali bulunsa da, iki gündür "Kardeşim enkazda" diye herkese yalvaran ağabey Erol, sonuç almanın sevincini yaşıyor.

DİYARBAKIR - Taşıyıcı kolonları patlamaya başlayınca kasım ayında boşaltılıp yıkım kararı verilen 'Alkan 1', baktı ki gelen yok giden yok pazar günü saat 15.00 sularında kendiliğinden çöktü. Okulu bırakıp pazarlarda portakal satmaya başlayan Abdullah Köse'yle birlikte.
14 yaşındaki Abdullah, Diyarbakır'ın Kayapınar beldesindeki apartmanın enkazından, dün saat 02.00 sularında sağ çıkarıldı. Abdullah portakal mesaisi bittiğinde, çatıdaki güvercinler için 'heybetli bir kale gibi' yükselen binaya girmişti. 35 saat sonra kâğıt helva misali çöken katların arasında bulundu. Sağ bacağında kangren riski olsa da, yaşayacaktı. 35 saat boyunca enkazın başında dolanıp "Benim kardeşim sağ, bir an önce çıkarın" diye yalvaran ağabeyi Erdal Köse haklı çıkmıştı.
Tatbikata niyet...
Ama 18 yaşındaki Mesut Demir, 17 yaşındaki kardeşi Hasan Demir, 16 yaşındaki Fırat Dursun, 18 yaşındaki Ahmet Koçlardan ve 36 yaşındaki Selahattin Kaymak, Abdullah kadar şanslı değildi. Sivil Savunma Arama Kurtarma Timi ve bir ay önce Çevik Kuvvet bünyesinde kurulan arama timi, 'kâğıt üzerinde boşaltılan' binadan onların cesetlerini çıkarabildi. Talihin garip cilvesi, yeni kurulan arama timi, binada 2 Şubat günü tatbikat yapacaktı!
Belediye yıkımın yetişmeyeceğini söyleyince tatbikatı ertelediler, zaten iki gün sonra 'gerçek' bir enkazları oldu. Cumhuriyet başsavcılığı, 1998'de beş kat ruhsatı alıp sekiz kat inşa edilen binayla ilgili belediye ve müteahhite soruşturma açtı.
Diyarbakır'ın sıradan bir beldesinde 'heybetli bir kale gibi' yükselen sekiz katlı Alkan-1 apartmanı, kolonları patlamaya, duvarları çatlamaya başladığı için üç ay önce boşaltılmıştı. Baktı ki gelen giden yok, güneşli bir pazar günü kendiliğinden çöktü... Üstelik Diyarbakır İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Tansel Önal yoğun göçün yaşandığı 1990-2000 arası Diyarbakır'da Alkan-1'e benzer bir sürü binanın yapıldığını söylüyordu. (Radikal, dha)