35 Twitter ve Facebook kullanıcısı Başbakan'a hakaretten 'siber suç' faili

35 Twitter ve Facebook kullanıcısı Başbakan'a hakaretten 'siber suç' faili
35 Twitter ve Facebook kullanıcısı Başbakan'a hakaretten 'siber suç' faili
Yaklaşık 5 milyon twit ve Facebook mesajının incelendiği çalışma çerçevesinde yürütülen soruşturmada, 35 kişinin mesajlarının suç unsuru taşıdığı belirlendi

Radikal.com.tr - İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü, Gezi Parkı protestolarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve diğer devlet görevlilerine küfür ve hakaret içerikli tweet atan, Facebook’ta mesaj ve fotoğraflar yayınlayan kişiler hakkında çalışma başlattı. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce yürütülen çalışma, sosyal medyada işlenen hakaret suçlarının siber suç olarak tanımladı.

Akşam gazetesinden Devrim Tosunoğlu'nun haberine göre, yaklaşık 5 milyon tweet ve Facebook mesajının incelendiği çalışma çerçevesinde yürütülen soruşturmada, 35 kişinin mesajlarının suç unsuru taşıdığı belirlendi. Mesajlardan örnekler alınıp bir rapor hazırlandı.

Yapılan tespitlerde bilgisayarların IP’lerinden bu kişilerin adresleri belirlendi. Hazırlanan detaylı rapor İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na gönderildi. Savcılık, bu kişilerle ilgili başlatacağı soruşturmada, deliller ışığında bu kişilerin ifadelerine başvuracak. Soruşturmada önümüzdeki günlerde gözaltı kararı da verilmesi bekleniyor.

'Siber suçlar' için resmi adım atıldı: SOME'ler geliyor


SAYI ARTABİLİR


Emniyet yetkilileri, küfür ve hakaret içerikli tweet ve Facebook mesajlarının incelenmesine devam edildiğini, sayının önümüzdeki günlerde artabileceğini belirtti.

Twitter’da "şiddet olaylarını organize eden", "şiddet olayları gerçekleştiren" ve "yanlış tweetler ile göstericileri galeyana getiren" kişileri tespit etmeye çalıştığı açıklanan "Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü"nün 5 milyon tweet’i incelemesinin devam ettiği belirtildi.