35 Twitter ve Facebook kullanıcısı Başbakan'a hakaretten 'siber suç' faili

35 Twitter ve Facebook kullanıcısı Başbakan'a hakaretten 'siber suç' faili
35 Twitter ve Facebook kullanıcısı Başbakan'a hakaretten 'siber suç' faili
Yaklaşık 5 milyon twit ve Facebook mesajının incelendiği çalışma çerçevesinde yürütülen soruşturmada, 35 kişinin mesajlarının suç unsuru taşıdığı belirlendi

Radikal.com.tr - İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü, Gezi Parkı protestolarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve diğer devlet görevlilerine küfür ve hakaret içerikli tweet atan, Facebook’ta mesaj ve fotoğraflar yayınlayan kişiler hakkında çalışma başlattı. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce yürütülen çalışma, sosyal medyada işlenen hakaret suçlarının siber suç olarak tanımladı.

Akşam gazetesinden Devrim Tosunoğlu'nun haberine göre, yaklaşık 5 milyon tweet ve Facebook mesajının incelendiği çalışma çerçevesinde yürütülen soruşturmada, 35 kişinin mesajlarının suç unsuru taşıdığı belirlendi. Mesajlardan örnekler alınıp bir rapor hazırlandı.

Yapılan tespitlerde bilgisayarların IP’lerinden bu kişilerin adresleri belirlendi. Hazırlanan detaylı rapor İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na gönderildi. Savcılık, bu kişilerle ilgili başlatacağı soruşturmada, deliller ışığında bu kişilerin ifadelerine başvuracak. Soruşturmada önümüzdeki günlerde gözaltı kararı da verilmesi bekleniyor.

'Siber suçlar' için resmi adım atıldı: SOME'ler geliyor


SAYI ARTABİLİR


Emniyet yetkilileri, küfür ve hakaret içerikli tweet ve Facebook mesajlarının incelenmesine devam edildiğini, sayının önümüzdeki günlerde artabileceğini belirtti.

Twitter’da "şiddet olaylarını organize eden", "şiddet olayları gerçekleştiren" ve "yanlış tweetler ile göstericileri galeyana getiren" kişileri tespit etmeye çalıştığı açıklanan "Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü"nün 5 milyon tweet’i incelemesinin devam ettiği belirtildi.


  http://www.radikal.com.tr/113933711393377

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  başbakan'a hakaret - Turkuvaz

  yahu bırakın bu işleri. başbakan bu işlerle uğraşmaz. İnsanlar araında öven var, hakaret eden var, okkalı eleştiri yapan var, salyalı tükürüklü övgüler dizen var... siz bunlarla uğraşmayacaksınız. Bubun adı Millet, Torna değil. Bu Milletinde şükürler olsun tornadan çıkmış gibi tek yönde ve sadece yönlendirilmiş, tornadan çıkmış gibi düşünce eğilimi yok. Bu Halktır eleştirir, kızar. Ha..a hakaret iyi birşeymi değil. Ama böyle davranışları yine Millte ayıplar. Ama bir türlü şu milletin kendi öznel enerjisini kendisinin yönlendirmesine izin vermiyorsunuz. Asıl sorun burada. Sakin olun, üslubunuzun yumuşaklığı ve inandırıcılığı ile insanları ikna edin. ne demiş Atalarımız "Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır". gelenek, görenekten sık sözediyorsunuz da bu yüzden bu örneği vaerdim. Köroğlundan beri bu deyim kullanılır.

  korku imparatorluğuna devam - diğer yaşam formu

  Ülkemiz de dahil bütün ülkelerdeki siber suçun tanımı: Siber Suç, bir bilişim sisteminin güvenliğini ve/veya buna bağlı verileri ve/veya kullanıcısını hedef alan ve bilişim sistemi kullanılarak işlenen suçlardır. Siber Suçu diğer suçlardan ayıran özelliği bir bilişim sistemi olmadan işlenememesidir. Bu suç türü bilgisayar ve internete özgü suçlar olarak da adlandırılabilir. '... bir bilişim sistemi olmadan işlenememesidir' hükmünün neresine konulabilecek bu davranışlar merak etmiyorum, çünkü bu iktidar herhalde içerisinde 'minare' geçtiği için olacak maşallah, bu konularda çok başarılı..

  Velev ki küfrettim - berkayhür

  IP adresimden buldular beni, suçum belli; hakaret. Ee, gözaltı nedir? Gözaltı kime uygulanır TCK'da yeterince açık değil mi? İfade veririz, davamız görülür; gözaltı-Tutukluluk saçma işlerdir. Bırakın bunları artık yahu.

  DERT - ibrahimbaytak

  GAZETE ve TV LERİ SUSTURDULAR. Ama sosyal medya ile baş edemiyorlar. Ulaştırma bakanı Yıldırım Twitter’a "GELİN TÜRK HUKUKUNA DAHİL OLUN" demiş Twitter hükümetin 'işbirliği' önerisini ret etmiş. Basın ve haberleşme özgürlüğü olmayan bir ülke ile işbirliği yaparlar mı? Türkiye’de hukuk nasıl işliyor onlar bilmiyor mu?

  binler - kullaniciadlikisi

  binlerce kişiyi yaralayan 12den fazla kişinin gözünü çıkaran, biri polis 6 kişinin ölümüne sebep olan, İzmirde ellerinde sopalarla adam döven, otoparkta sıkıştırdıkları 3 gence işkence eden, şoförün gözünü çıkarıp ateşe atan polisin başbakana hakaretlerden başka daha önemli konuları olduğunu sanmıyoruz zaten.

  İlgililere duyurulur - Marlene

  Lütfen emniyet birimlerimiz, bu soruşturmadaki hassasiyetlerini tecavüz mağdurlarının faillerini soruşturma konusunda da göstersinler.

  35 kişi mi? - Heathenpride

  Zıvanadan çıktı, otokontrolünü kaybetti başbakan. 35 tane kurban seçmişler. İnternet üzerinde Erdoğan'a 35 kişi değil, milyonlar hakaret ediyor.