36 saatte iki şans!

Yedi yıl beklediği karaciğer müjdesini Erzurum'da alan, ancak nakil için gerekli sürede hastaneye ulaşamayıp hakkını yitiren Şefik Gürbüz'e 36 saat geçmeden ikinci organ bulundu.
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Yedi yıl beklediği karaciğer müjdesini Erzurum'da alan, ancak nakil için gerekli sürede hastaneye ulaşamayıp hakkını yitiren Şefik Gürbüz'e 36 saat geçmeden ikinci organ bulundu. Bu kez müjdeyi Ankara'da alan Gürbüz, dört saatte İzmir'e getirilip nakil gerçekleştirildi.
Hepatit B hastalığı nedeniyle Ege Üniversitesi Hastanesi'nde karaciğer nakli bekleme listesine kayıt yaptıran 35 yaşındaki Şefik Gürbüz, yedi yıl umutla bekledi. Bu süre zarfında her an haber gelebilir düşüncesiyle İzmir dışına çıkmayan Gürbüz, bir süre önce memleketi Erzurum'a gitti. Ancak 9 Ağustos'ta gece yarısı gelen bir telefon uygun karaciğer bulunduğunu müjdeledi. Gündüz tüm çabalarına rağmen İzmir'e uçak bileti bulamadı. Karayoluyla yetişmek imkânsızdı. Hayal kırıklığı ile İzmir'in yolunu tutan Gündüz, Ankara'ya ulaştığında cep telefonu bir kez daha çaldı. Bir karaciğer daha bulunmuştu. Hemen bir ambulans ayarlandı ve dört saatte İzmir'e ulaşıldı. Hastaneye varır varmaz tetkikler yapıldı ve hemen ameliyat gerçekleştirildi. Yedi yıl beklenen şans 36 saatte iki kez kapıyı çalmıştı. Gündüz, "İkinci nasip oldu. Bana yeni bir hayatın kapılarını açan organı bağışlayan aileye minnettarım, acılarını paylaşıp sabırlar diliyorum" diye konuştu.
'Şİmdi her şey yolunda'
Ege Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde ameliyatı gerçekleştiren ekipte yer alan Op. Dr. Ünal Aydın, "Karaciğer naklini 18-20 saat içinde gerçekleştirmemiz gerek. Ama önemli olan organın en kısa sürede takılmasıdır. Hastanın nakilden önce ameliyat hazırlığı için üç-dört saate ihtiyacı var. Hastamızı aradığımda Erzurum'daydı, ulaşması mümkün olmadı. Ona umudunu yitirmemesini söyledim. Başarılı bir ameliyatla yeni bir karaciğere kavuştu. Şu anda sağlığı iyi, her şey yolunda" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7549967549960

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.