'367' için kaynağı belirsiz 'ses kasedi' çıktı

Mumcu, Karadayı'nın söylediği iddia edilen sözlere dava açıyor
ANKARA - 11. Cumhurbaşkanı'nın seçimi için başarısızlıkla sonuçlanan 367 tartışmaları ile ilgili şok bir ses kaydı Ankara gündemine bomba gibi düştü. Zaman Gazetesi'nin www.turktime.com sitesini kaynak göstererek internet sitesinin ana sayfasında haberleştirdiği ses kaydının eski Genelkurmay Başkanlarından emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'ya ait olduğu öne sürüldü. Zaman Gazetesi'nin haberine göre; Karadayı, Cumhurbaşkanlığı seçiminde eski ANAVATAN Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu'yu Meclis'teki oylamaya girmemesi için uyarıyor.

Mumcu, hakarete dava açacak

Gündeme bomba gibi düşen ses kaydı ile ilgili olarak yazılı açıklama yapan Mumcu, kayıtta yer alan ve şahsına yönelik hakaret içeren sözler dolayısıyla hakaret davası açacağını belirtirken, ses kaydında bahsi geçen Karadayı ile görüşmesini doğruladı.

Telefonda konuşmuşlar

Mumcu, Karadayı ile bir kez havalimanı VIP salonunda karşılaşarak ayaküstü hatır sorduğunu, bunun dışında bir kez de DP ile bütünleşme kararlarının ardından kendisini tebrik için aradığında konuştuğunu bildirdi. Mumcu, üç dakika sürdüğünü belirttiği sözkonusu telefon konuşmasına ilişkin olarak açıklamasında özetle şu ifadelere yer verdi:"Konuşmanın devamında 367 tezine destek vereceğimizi umduğunu beyan etmiş ve bizden '367 iddiasının hukuksal bir temelinin bulunmadığı bu hususta en doğru çözümün seçimi halkın yapacağı bir anayasa değişikliği olduğu' yanıtını almıştır.

-Yanıtını aldı-

O konuşmada seçimi halk yapsa da yine AKP’li bir ismin seçilebileceği yönündeki kaygısını ifade etmiş ve benden 'demokrasi böyle bir şey halk kimi isterse onu seçsin' yanıtını almıştır.

-Söz sahibinin seviyesini gösterir-

İsmail Hakkı Karadayı kendisine atfedilen ses kaydı gerçek ise bizim bu tutumumuzu anlayamamış veya içine sindirememiş olmalı ki hakkımızda hakaretamiz sözler sarfediyor. Her söz sahibinin seviyesini gösterir ve sahibine aittir.

-İzan ve insaftan yoksun-

Demokratik sürece silahlı kuvvetlerin müdahale etmesini önerecek kadar izan ve insaf çizgisinden çıkmış bir anlayış ile hayatımın bir saniyesinde bile aynı yerde olmadım."

Karadayı suskun

Konuya ilişkin olarak görüşmek için girişimde bulunduğumuz İsmail Hakkı Karadayı ise, konunun korumaları aracılığıyla kendisine aktarılmasına karşın, gazetemizin baskıya girdiği saatlere kadar her hangi bir açıklama yapmadı. (Radikal)