@ismailsaymaz

37 günlük kâbusa son

Tam 38 gün önceydi. Şoförlük yapan 27 yaşındaki Ali Hartamacı'nın, Zeytinburnu'ndaki evi bir cuma sabahı polislerce basıldı. Ev halkı, saat 06.00'da gelip Hartamacı'yı götüren polislere şaşkınlıkla baktı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Tam 38 gün önceydi. Şoförlük yapan 27 yaşındaki Ali Hartamacı'nın, Zeytinburnu'ndaki evi bir cuma sabahı polislerce basıldı. Ev halkı, saat 06.00'da gelip Hartamacı'yı götüren polislere şaşkınlıkla baktı. Hartamacı, o günü gözaltında geçirdi. Kendisine isnat edilen suçu da burada öğrendi: 18 Ekim'de Şişli'deki evinde ölü bulunan 72 yaşındaki Nihal Tezkurtaran'ın katil zanlısıydı. İddiaya göre, Tezkurtaran'ın çalınan cep telefonu Hartamacı tarafından başkasına satılmıştı. Satışta kullanılan nüfus cüzdanı örneği, bu işlemi yapan telefoncuda bulunmuştu.
Hartamacı, ertesi gün nöbetçi savcılığa çıkarıldı. Savcı tutuklanmasına karar verdi. Hartamacı, çok şaşkındı:
"Bunu hiç beklemiyordum. Ben kimseden telefon almadım. Nüfus örneğimin de nasıl bu telefoncuya gittiğini bilmiyorum. Fakat kararı öğrenince şok geçirdim. Evdekilere telefon açtım, 'Tutuklandım' dedim."
'Katil yakalandı' haberleri
Hartamacı, Bayrampaşa Cezaevi'nde, 'cinayet koğuşunda' kaldı. İlk üç gün çok korktu, uyuyamadı. Sonra, 'Geçmiş olsun' denildi, sohbetler edildi. Suçsuzluğundan bahsetti koğuş arkadaşlarına. Bu arada o, cezaevine konulurken, kimi gazetelerde hakkında, 'Katil, yakalandı' diye haberler çıktı. En çok buna üzüldü.
Aynı haberler ailesini de üzmüştü. Anne Aşlar, oğlunun cezaevine girmesine bir 'cep telefonu' sebep olduğu için Hartamacı'nın cep telefonunu kırdı, 'sim' kartını parçaladı.
Hartamacı, üç gün önce televizyonların haber bültenlerinde ve gazetelerde, 'Seri katil, yakalandı' haberini izledi, okudu. Seri katil olduğu ileri sürülen Osman Bora Çuhacı ve sevgilisi Şule Özbakan'ın, katil zanlısı oldukları isimlerden biri de Tezkurtaran'dı. Tezkurtaran, Çuhacı tarafından, 'Çok parası var' diye başına sıkılan bir kurşunla öldürülmüştü.
Hartamacı cezaevinde, ailesi de Zeytinburnu'nda haberi öğrendi, Avukatının başvurusu üzerine önceki gün serbest bırakılan Hartamacı, "İşlemediğim bir suçtan ötürü yattım, çıktım. Devletten alacaklıyım. Ama dava açmayı düşünmüyorum. Kendileri bir tazminat öderlerse alırım. Bundan sonra karakolun önünden dahi geçmem. Tövbe ettim" diyor.


    http://www.radikal.com.tr/7673297673290

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.