37 metre yüksekte bir tahtaya emanetler

37 metre yüksekte bir tahtaya emanetler
37 metre yüksekte bir tahtaya emanetler
Kafada baret, belde emniyet kemeri yok. 16 işçi 37 metre yüksekte hayatlarını bir tahtaya emanet edip, cami kubbesine beton döküyor.

Akdeniz Üniversitesi kampüsü içine yaptırılan İlahiyat Fakültesi Cami inşaatının 37.5 metre yüksekteki kubbesinde 16 işçi tehlikeye aldırmadan ekmek parası kazanmak için çalışıyorlar. İşçiler, yaklaşık 15 katlı binaya eşit yükseklikteki demirle örülü kubbenin tavanında emniyet kemeri ve baret gibi güvenlik önlemleri olmadan kurdukları tahtadan iskeleye hayatlarını emanet etmişler.
Temeli 2011 yılı şubat ayında atılan cami inşaatı, hayırseverlerin yardımıyla Antalya İlahiyat Fakültesi Yaptırılmasını Destekleme Derneği tarafından yürütülüyor. Semt sakinleri ve çevre yolları kullanan Antalyalılar, çalışmalar sırasında her an bir iş kazası meydana gelebileceği endişesi taşıyor. Türkiye ’nin en büyük kubbeli camilerinden biri olacak olan Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii, kapalı ve açık alanlarında toplam 7 bin kişinin aynı anda ibadet etmesine imkân tanıyacak. 2300 metrekarelik ana mekânı örten kubbe 35 metre çapında ve yerden yüksekliği 37.5 metre. Caminin kubbe genişliği Selimiye Camii’nin kubbesinden 4.5 metre daha geniş olacak. Camide 75 metre yüksekliğinde 4 minare bulunuyor. Camiye ibadete gelecek engelli ve yaşlılar için iki adet asansör, 280 araçlık kapalı otopark bulunacak. Caminin bu yıl içerisinde tamamlanarak ibadete açılması bekleniyor.