37 yıl sonra yeniden yandı

37 yıl sonra yeniden yandı
37 yıl sonra yeniden yandı
1972'de defterdarlık binasıyken değerli evrakla birlikte yanan bina 37 yıl sonra tekrar alevlere teslim oldu. Bina bu kez emniyet müdürlüğüydü


Fatih Emniyet Müdürlüğü’nün çatısında meydana gelen yangında tarihi bina büyük hasar gördü.
1972 yılı 15 Aralık’ta Cağaloğlu’ndaki defterdarlık binasının çatısında şüpheli bir yangın çıkmıştı. Günlerce süren yangında birçok değerli evrak yok olurken, ‘sabotaj’ ihtimali üzerinde duruldu. Aradan 37 yıl geçti. Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaklaşık 4 bin metrekarelik alana kurulu olan tarihi bina son olarak Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün hizmetine verildi.

Çatısında tadilat vardı
Dün sabah 03.45 sıralarında tarihi binada aynı kaderi yaşadı. Binanın tadilatta olan çatısında önce bir patlama meydana geldi ardından da çatıda bulunan ahşap ve boya malzemeleri tutuştu. Alevler kısa sürede tüm çatıyı sardı. Nöbetteki polisler korkuyla dışarı çıkarken, yangına, Eminönü, Fatih, Beyoğlu, Bakırköy, Bayrampaşa ve Zeytinburnu itfaiyesi müdahale etti. Yangın, yaklaşık iki saat süren çalışmalarla kontrol altına alındı. Yangından sonra polis ekipleri inceleme başlattı. İlk incelemelerde herhangi bir saldırı veya sabotaj izine rastlanılmadığı öğrenildi. (Radikal)