38 çocuk yetim kaldı

38 çocuk yetim kaldı
38 çocuk yetim kaldı

Kazada yaşamını yitiren işçilerin tabutları yan yana konulurken, yakınları ve diğer işçiler önlem alınmasını istedi.

Adıyaman'da yaşamını yitiren 10 tarım işçisi toprağa verildi. Geriye 38 yetim çocuk kaldı. 13 kişilik minibüste 25 kişinin taşındığı ortaya çıktı.

Adıyaman’da, tarladan dönerken bindikleri minibüsün lastiğinin patlayarak köprüden uçması sonucu meydana gelen kazada ölen 9’u kadın 10 tarım işçisi gözyaşları arasında toprağa verildi. Yaşamını yitiren evli 7 kadın tarım işçisi geride 38 çocuğu yetim bıraktı. Tarım işçileri Yusuf Yılmaz, eşi Remziye ve kızı Songül Yılmaz ile Remziye Acar, Zahide Atik, Salime Uluer, Zeynep Ünsal, Medine Turan, Fatma Süt ve Yıldız Özelçi için dün öğle namazında Adıyaman Yeni Mezarlığı içerisindeki camide cenaze töreni düzenlendi. 10 tabutun da yan yana konulduğu cenaze namazına Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, AK Partili Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, Emniyet Müdürü Fikret Salmaner, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, bürokratlar ile yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Kazada yaşamını yitiren Yusuf Yılmaz, Remziye ve tabutuna gelinlik konulan kızları Songül Yılmaz yan yana açılan mezarlarda toprağa verildi.

Balık istifi yolculuk

Yaşamını yitiren kadınlardan Zahide Atik’in 4, Salime Uluer’in 6, Yıldız Özelçi’nin 4, Fatma Süt’ün 6, Medine Turan’ın 7, Zeynep Ünsal’ın 3, eşi ve bir kızı yaşamını yitiren Remziye Yılmaz’ın 8 çocuğu olduğu öğrenildi. Kazada yaşamını yitiren evli 7 tarım işçisi kadının geride bıraktığı 38 yetim çocuk da cenaze töreni sırasında annelerinin arkasından gözyaşı döktü. 13 kişi kapasiteli olmasına rağmen minibüse 23 kişinin bindiğini söyleyen tarım işçileri ve kazada ölenlerin yakınları, “Her gün 20 - 25 lira para kazanmak için insanlar balık istifi yolculuk yapıyor. Gün boyu sıcak veya soğukta tarlalarda çalışıp, daha sonra 12 - 13 kişilik minibüslere 20-25 kişi bindirilerek evlerine taşınıyor ve adeta kazaya davetiye çıkarılıyor. Bir an önce önlem alınsın” dedi.
10 gün arayla meydana gelen 2 ayrı kazada 15 kişinin yaşamını yitirdiği Çakal Köprüsü’nde ise polisler tarafından dün önlem alındı. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından benzer şekilde meydana gelen kazaların ardından teknik inceleme yapılacağı bildirilen Çakal Köprüsü üzerinde çok sayıda vatandaş toplandı. Vatandaşların köprüyü ulaşıma kapatma girişimleri ise önlem alan polislerin uyarısı ile engellendi.