39 milyon dolarlık hidrotermal harabe

Kozaklı ilçesinde 1979 yılında temeli atılan ve 39 milyon dolar (yaklaşık 60 milyon YTL) harcanarak 1986'da tamamlanan Türkiye'nin en büyük Hidrotermal Fizik Tedavi, Rehabilitasyon ve Kür Merkezi hizmete açılamadan harabeye döndü.

NEVŞEHİR - Kozaklı ilçesinde 1979 yılında temeli atılan ve 39 milyon dolar (yaklaşık 60 milyon YTL) harcanarak 1986'da tamamlanan Türkiye'nin en büyük Hidrotermal Fizik Tedavi, Rehabilitasyon ve Kür Merkezi hizmete açılamadan harabeye döndü. İçindeki tıbbi araç, gereç ve eşyaları yağmalanan merkez, Sağlık Bakanlığı'na devredildi. Bakanlık, harabe halindeki merkezi modern araçlarla donatarak yeniden hizmete açmayı planlıyor. Bu amaçla binada onarım çalışması için proje hazırlığı yapılıyor. Kaplıca Mevkii'nde 50 bin metrekarelik alana kurulu 216 odalı 500 yataklı tesiste yüzme havuzları, 12 asansör, 16 lojman, dört büyük garaj ve dev bir trafo merkezi bulunuyor.
Bir ihtimal 2008'de açılacak
Merkezde kadın hastalıkları başta olmak üzere kalp, deri, sindirim sistemi, romatizmal, böbrek, idrar ve solunum yolları hastalıklarıyla kan dolaşımı ve kireçlenme gibi değişik türdeki hastalıkların tedavisinin yapılması planlanıyor. Kozaklı Belediye Başkanı Erdoğan Çelik, "Sağlık Bakanlığı ilgilileri ile bu tesisin bir an önce hizmet vermesi konusunda çalışma yapıyoruz. İnanıyorum ki bu devasa merkez 2008 yılında tamamlanır" dedi.