39 saat sonra kurtarıldılar

39 saat sonra kurtarıldılar
39 saat sonra kurtarıldılar

Midibüste mahsur kalan yolcular yürüyerek sağlık merkezine getirildi. FOTOĞRAFLAR: SERKAN KILINÇ / DHA

Rize'nin 2 bin 600 rakımlı Ovit Dağı'nda çığ nedeniyle yolda kalan midibüsün içindeki 18 kişi 39 saatlik bir çalışma sonunda kurtarıldı

RİZE - Tipi ve çığ düşmesi nedeniyle Rize’nin Ovit Dağı’ndaki bir midibüste mahsur kalan sürücü ile 17 yolcu 39 saat sonra kurtarıldı.
Rize’de geçen cuma başlayan kar yağışı ve tipinin etkisini artırmasıyla 2 bin 600 rakımlı Ovit Dağı’nın Rize-Erzurum kara yolunun İkizdere-İspir arasında kalan Çamlık mevkisinde akşam saatlerinde çığ düştü. Çığ düşmesiyle kapanan yolda bir midibüsteki sürücü ve 17 yolcu ve bir otobüsteki 30 kişi ile bazı kamyonlardaki sürücüler araçlarında mahsur kaldı.
Mahsur kalanların telefonla irtibatı kurulmasının ardından Rize’den,  kurtarma görevlileri bölgeye gönderildi. Bölgeye ulaşan ekipler, kara yolunun 61. kilometresinde olan otobüsteki 30 kişi ile 3 kamyon şoförünü aynı gece kurtardı. Ekipler daha sonra greyder desteğindeki çalışmalarını, kara yolunun 67. kilometresinde yer alan ve ulaşılamayan diğer midibüste sürücü ile 17 yolcuyu kurtarmak için yoğunlaştırdı.
Ovit Dağı Çamlık mevkiindeki Karayolları 103. Şube Şefliği’nde kriz merkezi oluşturuldu, kara yolunun kapalı olması ve zaman zaman çığ düşmesi yüzünden ekiplerin zor anlar yaşadığı kurtarma çalışmalarına destek  için Sivil Savunma ve AKUT ekipleri bölgeye gönderildi.

Askeri helikopter bölgede
Cumu günü mahsur kalan bu kişilere ulaşılamayınca önceki gün ekiplere destek için Genelkurmay Başkanlığı’nca Diyarbakır’dan bir arama kurtarma helikopteri bölgeye sevk edildi. Çalışmalar sırasında telefonla irtibat kurulan 18 kişiye önceki gece boyunca yapılan tüm çalışmalara rağmen ulaşılamadı.
Erzurum Sivil Savunma Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü’nde görevli profesyonel 10 dağcı da birlik müdürü İsmail Eser, Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk’ün talimatları doğrultusunda, bölgeye hareket etti. Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü de bölgeye altı kişilik sağlık ekibi ve bir ambulans, Kızılay Şube Başkanlığı da 50 kişilik iaşe ve battaniye gönderdi. Genelkurmay Başkanlığı, da iki arama kurtarma helikopteri ile 15 kişilik Doğal Afetler Arama Kurtarma (DAK) Timi’ni bölgeye sev etti
Başbakan Tayyip Erdoğan, Vali Hacımüftüoğlu’nu telefonla arayarak,  çalışmalara ilişkin bilgi aldı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Bayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir,de bölgeye giderek kurtarma çalışmalarını yakından takip etti. 

İki dağcı ulaştı
Midibüste mahsur kalanlara, 39 saatlik bir çalışmanın ardından önce Kaçkar Dağcılık Kayak Rafting İhtisas Kulübü’nün iki üyesi ulaştı. Daha sonra Rize İl Sağlık Müdürü İsmail Tepe ve iki kulüp üyesi daha midibüsün yanına yiyecek ve çeşitli ihtiyaç malzemeleriyle gitti.
Kriz merkezinde dün sabah erken saatlerde Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu başkanlığında, Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Erhan Güder, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı ve diğer yetkililerin katılımıyla toplantı yapıldı. Toplantıda midibüsteki yolcuların bulundukları yerden nasıl çıkarılacağı konusu ele alınırken yolcuların yürüyerek ya da helikopterle alınmaları seçeneği ağırlık kazandı. Bunun üzerine yolcular için Rize’den 18 çift kar ayakkabısı getirtildi. Ayakkabılar Kaçkar Dağcılık Kayak Rafting İhtisas Kulübü’nün üç üyesi tarafından midibüse ulaştırıldı.

Helikopter yaklaşamadı
Midibüstekileri almak için bölgeye giden bir helikopter ise yeni bir çığ ihtimali nedeniyle, aracın bulunduğu yere yaklaşamadı. Bu durum üzerine yolcuların helikopterle olay yerinden alınmalarından vazgeçildi.
Bu sırada mahsur kalan yakınlarını bekleyen bazı vatandaşlar iş makinelerinin çalıştığı bölgeye gitmek istedi. Rize Belediye Başkanı Bakırcı, buna engel oldu.
Mahsur kalan midibüsteki sürücü ile 17 yolcu da hafif kar yağışı altında, sabah saatlerinde iki kilometre uzaklıktaki  kar ve iş makinelerinin bulunduğu alana yürüyerek geldi. Ardından kriz merkezinin bulunduğu alana götürülen ve 17 yolcu, 39 saat sonra kurtarılmış oldu.
Mahsur kalanlar ile yakınlarının buluşması sırasında duygulu anlaryaşandı. Annesi Emine Kapısız ile hasret gideren yolculardan Yavuz Kapısız, “Kimse bizi kurtaramayacak gibi düşünüyorduk, artık dünyadan vazgeçmiştik” dedi. Yol kısa olduğu için yanlarına fazla yiyecek almadıklarını aktaran Kapısız, şunları söyledi: “İki gün boyunca açtık diyebilirim. Aracın yakıtı dün gece bitti. Birbirimizle yakınlaştık, ısınmaya başladık. Aracın sağı solu karla doluydu. Giysilerimizi alamadık. Midibüs kara gömülü vaziyetteydi.”
Kapısız, düne kadar çok umutlu olduklarını, ancak yakıt da bitince ve kendilerine “2-3 saat sonra size ulaşırız” denilip de gelinmeyince umutsuzluğa kapıldıklarını dile getirerek, şunları anlattı:  “Dağcıları görünce çok sevindik.. Umut için insan görmemiz lazımdı, görünce umudumuz arttı. Bayılan sinir krizi geçiren oldu. Şoför rahatsızdı. Artık kurtulduk. Herkese teşekkür ediyorum. Bu yolu Allah bir daha göstermesin.”
Midibüste mahsur kalan yolculardan Saliha Kaşıkçı ise duygularını şöyle anlattı: “Hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmadık. Dua ettik. Yiyeceğimiz yoktu, az bir şeyler almıştık. Onlarla idare etmeye çalıştık. Çok açtık. Korkanlar oldu, hepimiz beraber olup üstesinden geldik.”
Kaşıkçı, araç şoförünü kar yağışı nedeniyle yolun kapalı olduğu konusunda uyardıklarını, ancak “Yolu açarlar” yanıtı verince devam ettiklerini belirterek, “Ama ortada kaldık. Tabii bir tepki oldu, normal bir şeydi. Çünkü uyarılmıştı şoför” dedi.

‘Yazıcıoğlu’nu hatırladık’
Deniz Hacıfazlıoğlu ise mahsur kaldıklarında umutsuzluğa kapıldıklarını belirterek, sonlarının, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu gibi olacağını düşündüklerini kaydetti.
Deniz Yıldız da çok zor saatler geçirdiklerini belirterek, “Araç çok soğuk oldu. Zaman zaman aracı çalıştırıp kaloriferle ısınıyorduk. Yanımızda getirdiğimiz bazı bisküvileri yedik. Saatlerce bize gelen olmayınca büyük umutsuzluk yaşadık. Sonra ilk olarak bizi ekipler geldi aldı. Çok mutluyuz” dedi.
Midibüsün şoförü Hasan Arslan ise yola çıkarken önemli bir olumsuzluk görmediklerini belirttikten sonra şunları anlattı. “Yol açıktı. Yola çıktıktan sonra ilk olarak çok küçük bir çığa rastladık. Yolcularla birlikte bunu temizledik. Daha sonra büyük bir çığa rastladık. Burada mahsur kaldık. Karayollarını aradığımızda bizilme  kendileriyle yeterince ilgilenmediler. Yıl boyunca sürekli bu yoldan gidip geliyoruz. Herhangi bir tehlike olmuyordu. Böyle bir olay yaşandığı için üzgünüm.”
Mahsur kalan 18 kişiye ilk ulaşan ekipte yer alan Kaçkar Dağcılık Kulübüüyesi Sultan Beyaz, mahsur kalanların kendilerini görünce çok sevindiğini, onlara moral verdiklerini ve acil ihtiyaçlarını giderdiklerini söyledi. Mahsur kalan vatandaşlar, sağlık kontrollerinin ardından kriz merkezinden ayrıldı. (aa)