4 Aselsan mühendisi 'telekinezi' ile intihara mı sürüklendi?

4 Aselsan mühendisi 'telekinezi' ile intihara mı sürüklendi?
4 Aselsan mühendisi 'telekinezi' ile intihara mı sürüklendi?
Başbakanlık Teftiş Kurulu, Aselsan'da 2006 yılında peş peşe yaşanan intihar vakalarını inceledi. Bir yıl boyunca vakalar üzerinde çalışan müfettişlerin hazırladığı raporda ilginç 'olasılıklar' da yer aldı.

Radikal.com.tr - 2006 yılında dört Aselsan mühendisinin arka arkaya intihar etmesine ilişkin olarak Başbakanlık Teftiş Kurulu tarafından hazırlanan nihai rapor geçen hafta Başbakan Tayyip Erdoğan ’a sunulduktan sonra soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Zaman 'ın haberine göre nihai rapor, yaşanan ölümlerin cinayet mi yoksa gerçekten intihar mı olduğu sorusuna net bir cevap vermiyor. 

Bulguları alt alta sıralayan müfettişler, özellikle Hüseyin Başbilen ile Evrim Yançeken’in son anlarına ait kamera görüntülerine ihtiyaç bulunduğunu ama aradan geçen 7 yıl nedeniyle böyle bir imkân bulunmadığını aktarıyor. Ölümü incelenen 4 mühendisin de psikolojik tedavi gördüğü anlatılırken Hüseyin Başbilen’in intiharının ardından diğer 3 mühendisin peş peşe psikolojik tedavi görmeye başlaması şüpheli bulunuyor. Fakat bu 4 mühendis arasında herhangi bir bağ tespit edilememiş. Dördüyle ilgili de, ‘Kritik projelerde çalışmıyorlardı.’ deniliyor. Raporun en çarpıcı bölümlerinden biri, mühendislerin "zihin kontrol yöntemleri ile psikolojilerinin bozulup intihara sürüklenmiş olabileceğine" dair ifadeler. Savcılığa da dosyanın bu yönüyle de incelenmesi gerektiği önerisi yapılmış.

Kripto uzmanı Hüseyin Başbilen (31), 5 Ağustos 2006’da Ankara Pursaklar’da aracının içinde boğazı ve bileği kesilmiş halde bulundu. Henüz iki aylık evli olan Başbilen’in intihar ettiği açıklandı. 6 ay sonra 16 Ocak 2007 tarihinde, 29 yaşındaki elektrik mühendisi Halim Ünsem Ünal, aracının içinde babasının tabancasıyla kafasından vuruldu. Üç gün sonra evlenecek olan Ünal’ın da intihar ettiği belirtildi. 8 gün sonra da bir başka elektrik mühendisi Evrim Yançeken (26), Ankara Batıkent’te anne ve babasıyla yaşadığı evinin balkonundan düşerek can verdi. Yaklaşık 10 ay sonra 9 Ekim 2007’de de yazılım mühendisi Burhanettin Volkan, askerliğini yaparken nöbetçi silahı ile intihar etti. Askere gitmeden önce psikolojik tedavi görmeye başlayan Volkan, vatani görevini yaparken evlenmiş ve dünyaevine gireli henüz 40 gün olmuştu. Dört şüpheli ölüm de ‘intihar’ denilerek kapatıldı. Burada kritik bilgi; diğer üç mühendisin, Başbilen’in ölümünün ardından birer ay aralıklarla psikolojik tedaviye başlamış olması. Evrim Yançeken Eylül 2006, Burhanettin Volkan Ekim 2006 ve Halim Ünal da Aralık 2006’da psikolojik destek almaya başlamış.

Ergenekon Savcısı Fikret Seçen, 2010 yılında ilk üç vak’ayla ilgili dosyaları ayırarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Dosyalar yeniden açılırken özellikle Başbilen’in ölümünde şüpheler yoğunlaştı. Emniyet bilirkişi raporunda cinayet ihtimali ağırlık kazanırken Adli Tıp raporu da 3 cinayet görüşüne karşın 5 üyenin intihar görüşü ile neticelendi. Soruşturma halen devam ediyor. Bu arada Vehbi Başbilen, Ağustos 2012’de Başbakan Erdoğan ’a bir mektup yazarak oğlunun intihar etmiş olamayacağını savundu ve cinayetin perde arkasının aydınlatılmasını istedi. Bunun üzerine Erdoğan, Teftiş Kurulu’nu harekete geçirdi.

Teftiş Kurulu, dört mühendisin eğitim hayatı, çalıştıkları projeler, aileleri, psikolojik rahatsızlıkları, gördükleri tedaviler, varsa yurtdışı seyahatleri ve savcılık dosyalarını inceledi. Aileleriyle, psikologlarıyla, iş arkadaşlarıyla ve zihin kontrol uzmanlarıyla görüşüldü. İntihar ya da cinayet; kesin bir neticeye ulaşabilmek için çaba sarf edildi ama başarılı olunamadı. Müfettişler, şimdiye kadar çıkan Adli Tıp raporlarına dayanarak çalıştı. Raporda, 4 mühendisin yaşça büyükten küçüğe doğru ölmüş olması ile intihar mahallerinin Ankara merkezine uzaktan yakına doğru gelmesi, ‘ilginç’ birer ayrıntı olarak not düşüldü. Fakat hiçbirinin diğerini tanımadığı ve irtibatlı çalışmadıkları da vurgulandı.


  http://www.radikal.com.tr/114492711449276

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  çaresizce dosyayı kapatmak zorunda kalacaksınız - demlicay2011

  ve biz bunu seyredeceğiz. elinizden bir şey gelmeyecek. karşınızda cia ve mit var. uğraşmayın fazla. f16

  telekinezi - nilgunm

  bu fikir kesin yiğit buluttan çıkmıştır. böyle saçmalamayı nasıl becerebiliyorsunuz aklım almıyor.

  Anlayamıyorum - sinirharbi

  Nasıl olur da bir insan hem bileklerini hem boğazını kesebilir.Böyle bir duruma nasıl olur da intihar denilebilir?Önce bileklerini kestiyse boğazını nasıl eksecek?Önce boğazını kestiyse bileklerini nasıl kesecek?Bir saçmalık yok mu ortada ,gerçi telekineziyle öldürüldü diyenler her türlü saçmalığı mantıklı görebilirler...allahtan nazardan olduğunu düşünüyoruz dememişler!Yazık ya ülkenin zeka seviyesine gel!

  aselanda arka arkaya ölen mühendisler ve kütahyada düşen ucak olayı - okkes cavus

  aselsanda ölen veya öldürülen mühendislerin ölüm nedeni çok sağlıklı araştırılmalı. aselsanda israilli veya abd li mühendis veya başka insan çalışıyormu. bu mühendisler nasıl olurda arka arkaya ölürler, aileleri bu gençlerin çok sağlıklı çok zeki olduklarını söylüyorlar. birinci ölümde ölenin yediyi yemeyi içtiyi çayı kullandığı malzemeleri ve, işyerindeki yaptığı projeler iyiden iyiye incelendimi. ısbartada düşürülen uçak olayını çok itinayla güvenilir, uzmanlara incelettirilmesi bu ölüm olayları ile bir ilgisinin olup olmayacağı kesin araştırılması belki bir ip ucu verebilirmiydi diye akla gelebilir. inceleme heyetinden 3 kişi şüpheli 5 kişi intihar diyor buda kafa karıştıyor. ama sonuçda üç mühendisimiz belirsizlik içinde öldü veya öldürüldü. arkasında bir sürü muammalı şüphe bıraktılar......bütün ümidimiz birdaha böyle bir olay olmaması.....

  Inandirici degil - gbcosta

  Intihar eden muhendis, aracinin icinde bogazi ve bilekleri kesik bir halde bulunmus. Intihar edecek olan insan neden kendisine cift tarafli iskence uygulasin. Hic inandirici degil. Cinayet oldugu ve intihar susu verilmeye calisildigi apacik ortada. Ama ortaya cikartirirlar mi, zannetmiyorum. Arkasinda koskaca Aselsan var - Aselsan'inin kendi devletinin ve diger ulkelerin savunma bakanliklari ve onlara bagli sirketlerle baglantisi var. Kimbilir ne dolaplar donuyor bilmedigimiz.

  .. - LoremIpsum

  Bence üfürügü kuvvetli biri üflemistir! Biraz daha ciddiyet!