4 ayda 600 PKK'lı sınır dışına çekildi

4 ayda 600 PKK'lı sınır dışına çekildi
4 ayda 600 PKK'lı sınır dışına çekildi
PKK'nın 8 Mayıs'ta başlattığı ve dün durduğunu açıkladığı 'Türkiye sınırları dışına çekilme' sürecinde yaklaşık 600 kişiden oluşan 29 grubun Türkiye dışına çekildiği tahmin ediliyor.

DİYARBAKIR – PKK ’nın 8 Mayıs'ta başlattığı ve dün durduğunu açıkladığı ‘Türkiye sınırları dışına çekilme’ sürecinde yaklaşık 600 kişiden oluşan 29 grubun Türkiye dışına çekildiği belirtildi. BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, çekilmenin durdurulmasının çözüm sürecinin bittiği anlamına gelmediğini, buna süreci başlatan Abdullah Öcalan'ın karar vereceğini söyledi.

'Çözüm süreci' kapsamında PKK'nın önde gelen isimlerinden Murat Karayılan'ın 25 Nisan'da Kandil Dağı'nda düzenlediği basın toplantısında 8 Mayıs'tan itibaren Türkiye sınırları dışına çekileceğini açıkladı. Van'ın kırsal kesiminden yola çıkan ilk grup 14 Mayıs'ta Kuzey Irak'a geçerek Metina Dağı'nda basın mensuplarına gösterildi. Karayılan'ın başına getirildiği PKK'nın silahlı kanadı olan örgütün silahlı kanadı Mayıs ayı başında başlayan çekilme kapsamında sayıları 17-22 arasında değişen PKK'lı grupların Kuzey Irak topraklarına girişi devam etti. Açıklamalara göre, Mayıs'ta 6, Haziran'da 10, Temmuz'da 6 ve Ağustos'ta 7 PKK'lı grup silahları ile Irak'a geçiş yaptı.

Her çekilen gruptan sonra açıklama yapan PKK kaynaklarının verdiği rakamlara göre 8 Mayıs-26 Ağustos tarihleri arasında 600 PKK'lıdan oluşan 29 grup Diyarbakır, Tunceli, Karadeniz, Şırnak, Bingöl, Erzurum, Siirt ve Hakkari'den Kuzey Irak'a geçti.

PKK ve BDP yetkilileri, çekilme aşamasının bittiği yönünde açıklamalar yapınca, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Hükümet yetkilileri, çekilmenin bitmediğini ve çekilme oranının yüzde 20-25 olduğunu, örgütün daha çok kadın, hasta ve yaşlı örgüt mensuplarına sınırların dışına taşıdığını açıkladı. Bunun üzerine 19 Ağustos'ta KCK'dan yapılan açıklamada, çekilmenin sürdüğü, yaşlı, kadın ve hasta örgüt mensuplarının sınır dışına çekildiğinin doğru olmadığı belirtilerek, bu iddialara çekilenlerin fotoğraflarını yayınladı. Çekilme oranları ile ilgili tartışmalar sürerken, KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, örgüte yakın yayın organlarında "Çekilmede Türkiye sınırlarında 1 gerilla kalmayacak diye bir anlaşma imzalamadık" dedi. Bayık, 5 Ağustos'ta yaptığı açıklamada ise, 1 Eylül'e kadar hükümete süre verdiklerini, şimdiye kadar somut gelişme görmediklerini belirterek, "Bunun manası; 'Sorun çözülmek istemiyor' demektir. Savaş yapmak istiyorlar. Gerillayı durduruyoruz. Biz de kendimizi savunuruz. Eğer operasyonlar başlarsa bizde buna karşı kendimizi savunuruz. Eğer savaş başlarsa ve imhaya yönelirlerse bizde gerilla gruplarını geri göndeririz" diye konuştu.


‘SÜRECİN GELECEĞİNE ÖCALAN KARAR VERİR’
KCK'nın açıklaması ile dün bittiği belirtilen çekilme ile ilgili Amerika'nın Sesi Radyosu'na konuşan BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, çekilmenin durdurulmasının sürecin bittiği anlamına gelmediğini, hükümetin adım atması ve demokratikleşme paketini açması için önünde 20 günlük kritik bir süre bulunduğunu söyledi. Hükümetin şu ana kadar bir adım atmadığını belirten Kaplan, sürecin İmralı'da bulunan Abdullah Öcalan tarafından başlatıldığını ve sürecin geleceğine yine Öcalan tarafından karar verileceğini ekledi.


FERİT ASLAN / DHA


  http://www.radikal.com.tr/115011011501106

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  PKK 'ya endeksli bir çözüm olamaz - PAN-ZEHİR

  PKK'nın kaç kişi çekilip çekilmediği çok da önemli değil artık. Bazı reform ve yenilikleri PKK'ya endekslemek Kürtlere hakaret olur. Bu sebeple bırakın PKK'lıları ne halleri varsa görsünler, reformlar da olabildiğince devam etsin. En sonunda bozmak için illaki silahlı çatışma yolunu seçecekler çünkü onların tek bildiği yol bu ve bu yol ellerinden alınınca kendilerini zayıf hissediyorlar.

  Önemli olan kan akmaması - huberhirsch

  Bırakın kelle hesabını artık. Şu kadar çıkmış, şu kadar girmiş vs. sadece bizi esas sorudan uzaklaştırıyor: "Söz verilen demokratikleşme kanunları nerede?"

  Tahmin. - Clear

  Başlık altı yazısı "..çekildiği tahmin ediliyor" diye bitiyor.Yani bu çekilme işinin değerlendirilmesi ve tebiti,tahminle mi yapılıyor?

  Dersim-Kandil - Ari Zerdüst

  Dersimden cikan grup iki ay sonra ancak ulasabildi.Diger bölgeler en yakin bölge ancak bir aylik yürüyüs sonrasi ulasabildiler.Hasta-yarali Gerillar bu kadar yürüyebiliyorsa bu olagan üstü bir mucize olur. Keske öyle olsaydi.Hasta ve yaralilar gitse hic olmazsa tedavi imkani bulurdu.Fakat öyle olmadigini tüm dünya gördü.biliyor.Kürtlerin samimi yaklasimina karsilik veremiyenler camur atmak icin bahane aradilar.Tekrar kanli bir sürece girilirse bunun tek sorumlusu adim atmayan,oyaliyan devlet ve AKP olacaktir.

  tek karar verici- Demo nerde? - HDI

  Krasi burda peki DEMO nerde? hasip kaplan oylarla bulundugu yerde oldugunu unutmus gorunuyor. king arthur bile bu kadar tek basina karar verme yetkisine sahip degildi. orta cag yuvarlak masayi, mutlak monark lar kendilerini tek karar mercii sanmasin diye bulundu. kurdleri orta cagin gerisine mahkum edenlerin utanmasi gerek. iyi veya kotu tum kararlarin halkin onunde tartisarak, halkin sentimentini surekli yoklayarak kongre yapan delegeleri ola orgutlerin almasi gerek tek kisinin degil, ne bu kurdleri mutlak monarsiye mi sokacaksiniz? vara vara bu noktaya mi vardik?

  ÖNEMLİ OLAN NE - pispor

  çekilme mi sekiz aydan fazla bir sürede kanın durması mı şimdi hükümet tam çekilmeyi beklerse bunu ileri sürüp ben son PKK nın da çekilmeden bu süreçte adım atmam anlamı mı var yoksa çekilme ile birlikte sekiz aydan fazla bir zaman içinde çatışmaların ölümlerin olmadığını görerek buna göre hükümetinde bir adım atması mı Ben burada hükümetin bu son paketini de açmasından sonra gerek PKK olsun gerek Öcalan olsun sonuçta bir değerlendirme ile bir yol haritası yeniden çizecekleri görüşündeyim Asıl kopma yada çözüm bu hükümetin henüz açıklamadığı veya son şekli verildikten sonra açacağı pakete bağlı diyorum yoksa şuan ne dersek diyelim hepsi bir görüşten ibaret olur