4 bin 200 metrede yaşam mücadelesi!

Iğdır'da, 5 gün önce Ağrı Dağı'nın Iğdır tarafından tırmanışa geçen ve 4 bin 200 metrede hastalanan Hakan Ersan ile birlikte 8 kişilik dağcı gurubunun kurtarılması için başlatılan arama çalışması Doğubayazıt tarafına kaydırıldı


Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim görevlisi ve dağcıların eğitmeni Murat Eray Korkmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, dün gece ara verilen arama çalışmalarının, Iğdır’da etkili olan tipi nedeniyle, Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi tarafından yapılacağını söyledi.
Korkmaz, "Ankara ve Erzurum’dan gelen Dağcılık Federasyonu ve jandarma kurtarma ekipleri ile özel kuvvet timi, sabah erkenden arma çalışmalarına başlayacaktı. Bütün hazırlıklar ona göre yapılmıştı. Fakat Iğdır tarafında tipinin devam etmesi, kar yağışı ve sis nedeniyle kurtarma ekipleri, Doğubayazıt tarafına geçtiler" dedi.
Iğdır’dan da 2 ekibin, hava koşullarının el vermesi durumunda helikopterlerle dağın 3 bin 600 ve 4 bin metreye bırakılacağını belirten Korkmaz, "Mahsur kalan dağcılara bugün ulaşılacağını ümit ediyoruz" dedi.
Dağda mahsur kalan dağcılarla sabah saatlerinde telefonla görüştüğünü bildiren Korkmaz, "Hasta arkadaşımızın durumu aynı. Diğer dağcı arkadaşlarımız iyi. İnşallah bugün indireceğiz" dedi.(aa)