4 bin duyamayan çocuğa Radikal'den iyi haber

4 bin duyamayan çocuğa Radikal'den iyi haber
4 bin duyamayan çocuğa Radikal'den iyi haber

Radikal, biyonik kulakta odyolog sorununu 25 Mart 2009 tarihli sayısında manşete taşıdı.

Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Radikal’in ‘4 bin çocuk sessizliğe mahkûm edildi’ başlığıyla duyurduğu sorunda, bir adım atıldı. Beş yaşından küçük çocuklara biyonik kulak takılması için gereken aynı hastaneden iki uzman odyolog onayı şartı ‘esnetildi’.
İki odyolog bulunmayan hastanelerde, 1.1.2010 tarihine kadar ‘tek odyolog’ imzası yeterli olacak. Odyoloğun uzman olma şartı aranmayacak.
Radikal, beş yaşından küçük 4 bin çocuğu ömür boyu sessizliğe mahkûm edebilecek sorunu, 25 Mart günü manşetine taşımıştı. Haberde özetle şu noktalar vurgulanmıştı:
“Sağlıkta Uygulama Tebliği’nde yapılan değişiklikle, beş yaşından küçük çocuklara biyonik kulak takılması için aynı hastaneden iki uzman odyolog onayı şart koşuldu. Oysa Türkiye’de il başına 0.4, hastane başına 0.02 odyolog düşüyor. CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya da bir soru önergesiyle konuyu TBMM’ye taşıdı. Yalçınkaya önergesinde, insan beyninin beş yaşından sonra sesleri tanıyamadığını, dolayısıyla zamanında biyonik kulak takılmayan çocukların sessizliğe mahkûm olacağını da hatırlattı.” 
Biyonik kulak takılmasında odyolog şartının esnetilmesi de çocukların yüzünü tam olarak güldüremedi. Çünkü özellerle birlikte toplam 1300 hastane bulunan Türkiye’de, Sağlık Bakanlığı bünyesinde bir, üniversitelerde 13, özel hastanelerde 21 olmak üzere toplam 35 odyolog bulunuyor.