4 bin yıllık insan beyni bulundu

4 bin yıllık insan beyni bulundu
4 bin yıllık insan beyni bulundu

Seyitömer?de 12 milyon ton kömürün içinden, 4 bin yıl önce Tunç Çağı?nda yaşanan büyük deprem ve yangının kurbanları çıktı.

Kütahya'da Seyitömer Kömür Yatakları'nda yapılan kazıda 4 bin yıllık iskeletler bulundu. Kafataslarının içindeki 'şekli bozulmamış' beyin parçaları heyecan yarattı

KÜTAHYA - Seyitömer’de, 12 milyon tonluk kömür rezervi üzerinde yürütülen kurtarma kazılarında 4 bin yıllık insan iskeletleri bulundu. Anadolu’da, Tunç Çağı’nda yaşamış bu insanların kafataslarının içinde ‘şekli bozulmamış’ beyin kalıntılarına rastlanması heyecan yarattı.  
Kütahya’da Seyitömer Linyit Kömür İşletmeleri arazisi üzerindeki Seyitömer Höyüğü, hareketli günler yaşıyor. Kazı Başkanı Prof. Dr. Nejat Bilgen, iskeletleri üç gün önce bulduklarını açıkladı: 
“Geçen yıl höyükte bir yapıda dışarıya çıkamadan yanmış iskelet bulmuştuk. Bu yılsa seramik eşyalar ve dokuma ağırlıklarının yanı sıra altı insan iskeletiyle karşılaştık. İskeletleri laboratuvarlara yollayacağımız sırada kafataslarının içinde kavrulmuş ve yanmış ancak şekli bozulmamış beyin kalıntılarını gördük. İnsan beyni, arkeolojide yaygın buluntular arasında olmadığı için bizi heyecanlandırdı.”

Kütahya seramiğinin kökü!
Kütahya günümüzde seramiğiyle ünlü bir kent. Seyitömer kazıları ise kentin M.Ö. 3 bin yılında da yine bir ‘seramik başkenti’ olduğunu gösterdi! Anadolu tarihinde kalıpla seramik üretilmiş bilinen en eski merkez, burası. 5 bin yıllık höyükte Tunç, Frig ve Roma dönemlerinde de yoğun yerleşim olduğu belirlendi.
Höyük, altındaki 12 milyon tonluk kömür rezervine ulaşmak için 1989 yılından beri aralıklarla kazılıyor. 11 yıllık aradan sonra 2006 yılında başlatılan son kazıların beş yıl sürmesi planlanıyor.
Geçen yılki kazıda M.Ö. 1800’de meydana gelen büyük depremin izlerine rastlandı. Depremde yıkılan yapıların daha sonra yandığı, insanların da yanarak öldüğü anlaşıldı. Erken Tunç Çağı’na ait (M.Ö. 3000-2000) sur duvarı ve yangın görmüş yapılarda çok sayıda kap gün ışığına çıkarıldı. (dha, aa)