4 çocuğu da dağda ölen anne: Barış istiyoruz

4 çocuğu da dağda ölen anne: Barış istiyoruz
4 çocuğu da dağda ölen anne: Barış istiyoruz
Adana'da PKK'lı 4 çocuğunu farklı tarihlerde çıkan çatışmalarda kaybeden anne 65 yaşındaki Emine Çığı, "Artık barış istiyorum" dedi.

ADANA - Barış İçin Kadın Girişimi tarafından Adana Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Derneği binasında gerçekleştirilen çözüm süreci toplantısına 60 PKK 'lı annesi de katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Barış İçin Kadın Girişimi üyesi Serpil Arslan, savaş ve çatışmalarda en büyük zararı kadınların gördüğünü belirterek şöyle konuştu:

"İçinde bulunduğumuz süreç Kürt sorunun barış sürecine girdiği, müzakerelerin başladığı bir süreçtir. Biz de Adana'daki kadınlar olarak, kentte faaliyet yürüten sosyalist, aydın, demokrat, feminist kadınlar olarak bu girişimi başlattık. Şuna inanıyoruz ki barış için en fazla söz hakkı olan kadındır. En büyük bedeli ödeyen kadın olmasına rağmen son süreçte, çok fazla sözü ve görüşü alınmıyor. Bu toplantılarla tüm kadınların beklenti, görüş ve önerilerini sunması gerekir."

'BARIŞI HAYKIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ'
Toplantıda söz alan PKK'lı annesi Emine Çığı, 4 çocuğunu farklı tarihlerde çıkan çatışmada kaybettiğini belirterek, şunları söyledi:

"Artık biz barış istiyoruz. Bakın ben 4 çocuğumu bu mücadele uğruna kaybettim. Bir annenin ciğeri ancak bu kadar yanabilir. Ama şu da bilinsin ki başımıza gelen onca şeye rağmen, dünya var oldukça barışı haykırmaya devam edeceğiz. Çünkü anayız. Yürek yangınını ancak biz bilebiliriz."

'TÜM SOSYAL VE SİYASAL HAKLARIMIZI İSTİYORUZ'
PKK'lı annesi Şükran Çelebi ise eşit vatandaşlık istediklerini belirterek, şunları söyledi:

"Eşit vatandaşlık tanımı istiyoruz. Anadilde eğitim hakkımızı istiyoruz. Tüm sosyal ve siyasal haklarımızı istiyoruz. Bakın örneğin anadil. Ya çocuklarımıza çağın gerekliliklerine ayak uydurmak için Türkçe öğretmemiz gerekir. Ki bununla da anadillerini unutuyorlar. Ya da anadillerini öğreteceğiz bu kez de çağın gerekliliklerini yerine getirmedikleri için toplum dışında kalacaklar. Artık bu konuda biz zorlanıyoruz."

Toplantıya katılan yaklaşık 60 PKK'lı annesi tek tek söz alarak talep ve beklentilerini dile getirdi.

DHA - Çilem ANITKAN


  http://www.radikal.com.tr/113469111346917

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  barış herkese lazım - amazon kadınlar

  bu topraklarda halklar arasında bir barışın kurulmasına ihtiyaç var. eşit,adil onurlu bir barışın sağlanması içinde Türkiye halkları olarak başta Kürt halkı olmak üzere tüm halkların eşitlik mücadelesinin kararlı savunucusu olmalıyız.bunu da bir tek şeyle başarabiliriz; savaşın acısını en çok yaşayan kadınlar barışın da öznesi olmayı başardığında.

  İŞTE ANNE BUDUR - pispor

  dört çocuğunu bu kirli anlamsız savaşta yitirmiş ama yine barış diyor.Aştî Azadî diyor,Biliyorum bir anne için bir evlatta,dört evlatında acısı bir.ama barıştan yana olmayan şehit anneleride bu anneyi örnek alsın.onlarda barış desin.Çünkü bu anne diyorki ben acı çektim çekiyorum.Ama başka anneler çekmesin diyor.Her Bijî Dayîka rumet,min destê te maç kiriye.(çok yaşa kiymetli anne ellerinden öperim.

  yüregi temiz analar! - palenke

  4 evlat vermis bu kirli savasa ama yüregi halen güzellikten yana.

  Savaşın tarafı - noname99

  Bu savaşta çoçukları birbirini vurmuş anneler bir araya gelip karşılıklı haklarını helal etsin. Saniyesinde barış gelir. Bu olmazsa belki silahlar susar ama halklar asla barışmaz.

  ANA YÜREĞİ VE NEFRET - meksudava

  canından dört parça yitireceksin ama hala yüreğinden barış lafları dökülecek. senin nasıl bir yüreğin var be ana demek geliyor içimden ama inan hiç şaşırmadım bu laflara, çünkü o kadar çok ki böyle konuşan anne buralarda. asimile edilmeye ve hatta yok edilmeye karşı çıkan yavrularının ölü bedenleri orda yatarken senin hala barış demen, kardeşlik demen insanlık adına binlerce ders çıkartılacak bir olaydır. şu fotoğraftaki annenin yüzüne bakmak bile yeterlidir nasıl bir acı içinde kıvrandığını görmek için.şükrediyorum ki bu annenin acısını gerçekten hissettiğim için, yoksa bu ülkede olan milyonlarca vicdansız ve ahlaksızdan biri olurdum.

  Ah ANA ah :( - güneydoğu

  Tüm savaş yandaşları utansın bu açıklamalarınla,senin yüreğin dağlardanda büyük ana helal olsun sana yüzbinkere helal olsun...

  Bu Fotoğraf - nesimk

  Bu yazıyı okuyupta Söyleyecek sözü olan varsa lütfen yazsın. ben hiç bir söz bulamadım.