'4 Eylül ruhu hep yaşayacak'

Türkiye Cumhuriyeti'nin temel taşlarından Sivas Kongresi'nin 85. yıldönümü dün törenlerle kutlandı. Sivas'taki törene katılan TBMM Başkanı Bülent Arınç, "Sivas, özgürlük kahramanlarının gür sesleriyle ilan ettikleri bağımsızlık yürüyüşünün ikinci durağıdır" dedi.

SİVAS/ANKARA - Türkiye Cumhuriyeti'nin temel taşlarından Sivas Kongresi'nin 85. yıldönümü dün törenlerle kutlandı. Sivas'taki törene katılan TBMM Başkanı Bülent Arınç, "Sivas, özgürlük kahramanlarının gür sesleriyle ilan ettikleri bağımsızlık yürüyüşünün ikinci durağıdır" dedi. Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener de 4 Eylül ruhunun dünya var oldukça yaşayacağını söyledi.
Sezer ve Erdoğan'dan mesaj
Atatürk Anıtı'ndaki törenden sonra Hükümet Meydanı'nda geçit töreni yapıldı. Devlet tiyatrosu sanatçıları, Kongre Binası'nda, 4 Eylül Kongresi'ni canlandırdı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yayımladığı mesajda "Sivas Kongresi, Atatürk'ün Türk ulusunun egemenliğine sahip çıkması, umudunu, güvenini ve inancını yitirmemesi yönündeki çabalarının bir parçasıdır" dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan mesajında, Sivas Kongresi'yla kayıtsız şartsız bağımsızlığının bir kez daha benimsendiğini vurguladı.