4 gün yetmedi

Konya'da pazartesi akşam çöken binada kurtarma sürüyor. Ölü sayısı 43, enkazda da 85 kişi var. AKUT'un 'Kurtarmada yanlış çok' suçlaması tartışma yarattı.
Sivil Savunma Genel Müdürlüğü'nün görüşü: Enkaz toprak yığını haline gelmiş. Ne kolon, ne kiriş kalmış. Buradan 30 canlı kurtarmak büyük şans.

KONYA - Bayramın ikinci günü çöken 11 katlı Zümrüt Apartmanı'yla ilgili soruşturmayı yürüten savcılığın atadığı bilirkişi heyeti üyesi Selçuk Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Yard. Doç. Dr. Osman Nuri Dülgerler, projeye müdahale olduğu yolunda büyük şüphelerinin bulunduğunu açıkladı. Binanın her katından örnekler aldıklarını ve belli bir noktaya kadar geldiklerini belirten Dülgerler, şunları söyledi:
"Şu ana kadar elde ettiğimiz verilere göre binada denetim noksanlığı, yeterli malzeme kullanılmaması ve işçilik hataları var. İlk planda bu etmenlerin bir kademe sonrası göçük demektir.
Binaların belli bir mukavemeti vardır. Bu mukavemeti azaltıcı etmenler üzerinde duruyoruz. Bunun için de zemin ve bodrum kata gelinmesini bekliyoruz. Projeye müdahale olduğu yolunda büyük şüphelerimiz var. Oradan alınacak örneklerle projede bazı değişikliklerin yapılıp yapılmadığı kesinlik kazanacak. Projede su kuyusu ile ilgili bir bilgi yok, fakat kaçak şekilde açılıp açılmadığını bodrum kata geldiğimizde anlayacağız."
Sivil Savunma Genel Müdürü Atilla Özdemir de, "Enkaz toprak yığını haline gelmiş. Kolon, kiriş diye bir şey yok. Buradan 30 canlı kurtarmak şans" dedi.
Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Kara ise enkazdan hâlâ canlı çıkma umudunu sürdürdüklerini söyledi. Ancak şu anda enkaz altında yaşayan varsa çok ciddi travmalarla karşı karşıya olabileceğini belirten Kara, "Dolaşım bozuklukları yaşanabilir. Bu özellikle böbreklerle kalbi olumsuz etkileyebilir" diye konuştu.
43 ceset var, 85 kişi enkazda
Apartmanın enkazında arama kurtarma çalışmaları dün de devam ederken, çıkarılan ceset sayısı 43'e yükseldi. Konya Valiliği'nin yaptığı açıklamada dün akşam itibarıyla enkaz altında 85 kişinin olduğu bildirildi. Olayla ilgili soruşturmayı yürüten savcılık binayı yapan Ali Vedat Kaya ile ortağı İsmail Canlıer için dört günlük gözaltı süresi aldı. Sanıklar enkazın kaldırılması sonrası hazırlanacak bilirkişi raporunun sonucuna göre sorgulanacak.
(dha, aa)