4 milyar liralık çizik

Sınıf arkadaşıyla kavga etti
Antalya'da üç yıl önce beş yaşında olan Ahmet Şipbop adlı çocuk sınıfta arkadaşıyla tartıştı. Arkadaşı da kalemtıraşının bıçağını çıkararak Ahmet Şipbop'un yüzünü kesti. Şipbop ailesi Milli Eğitim Bakanlığı'na dava açtı.
Fatura öğretmene
Mahkeme, sınıftaki olayı idarenin kusuru olarak nitelendirdi ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın 4 milyar lira tazminat ödemesine hükmetti. Bakanlık ise parayı öğretmenden tahsil edeceğini açıkladı. Öğretmen Gülderen Şencan: O parayı ödeyemem.
Haber: TESLİME TOSUN / Arşivi

ANTALYA - Faruk Tugay İlköğretim Okulu'nun ana sınıfında arkadaşı tarafından kalemtıraşın bıçağıyla yüzü kesilen Ahmet Şipbop'un ailesi, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) aleyhine açtığı tazminat davasını kazandı. Sınıfta çocuklarının can güvenliği sağlanamadığı ve yüzünde kalıcı iz oluştuğu gerekçesiyle bakanlık aleyhine dava açan aileye, faiziyle birlikte 1 milyar lira maddi, 3 milyar lira manevi tazminat ödenmesine karar verildi. Üç yıl önce meydana gelen olayda o zaman beş yaşında olan ve ana sınıfına giden Ahmet Şipbop, aynı sırayı paylaştığı arkadaşı Berkay Istıl ile pastel boyasını aldığı gerekçesiyle tartıştı. Berkay, kalemtıraşın bıçağını yerinden çıkartıp, Ahmet'in yüzünü çizdi. Ahmet'in çenesinde 5.5 santim uzunluğunda, 2 milimetre genişliğinde kesik oluştu. Olayın ardından çocuklarını okuldan alan Şipbop ailesi MEB aleyhine Antalya 2. İdare Mahkemesi'nde tazminat davası açtı.
'Okul kusurlu'
Dava üç yılda karara bağlandı. Mahkeme, okul idaresini olayda kusurlu buldu ve MEB'i yasa faiziyle birlikte 1 milyarı maddi, 3 milyarı manevi olmak üzere toplam 4 milyar lira tazminata mahkûm etti. Karar taraflara tebliğ edilirken, MEB de tazminatın ana sınıfı öğretmeni Gülderen Şencan'dan tahsil edileceğini bildirdi.
Hastaneye kaldırılmamış
Mahkeme, gerekçeli kararında, "2001 yılında Faruk Tugay İlköğretim Okulu öğrencisi beş yaşındaki Ahmet Şipbop'un serbest zaman dersinde arkadaşı Berkay Istıl tarafından suratının kesici aletle çizildiğine, olay anında öğretmenin sınıfta bulunduğuna, idarenin denetim ve gözetim görevini yerine getiremediğine, öğrenci Ahmet'in olayın oluşumundan sonra derhal hastaneye kaldırılmadığına" dikkat çekti. Mahkeme heyeti, idarenin yürütmekle yükümlü bulunduğu kamu hizmeti sırasında yeterli önlemi alması gerektiğini belirterek kararında şu görüşü vurguladı: "Aksaklık, düzensizlik, eksiklik veya sakatlık meydana gelmesi durumunda idarenin hizmet kusurundan söz edilebilir. Kişilerin zarara uğraması söz konusu ise bu zararın tazmini gerekir."
Bakanlığın tazminatı ödemesi halinde kendisine rücu edeceğini öğrenen öğretmen Şencan, maaşıyla bu parayı ödemesinin imkânsız olduğunu söyledi. 16 yıllık öğretmen Şencan, "Olayda kasıt yok. Sınıfta bir sürü öğrencinin arasında elindeki kalemtıraş, arkadaşının yüzüne gelmiş. Ben hemen ailesine haber verdim, daha sonra defalarca aileyi aradım ama bana cevap bile vermediler. Benim emekli ikramiyem bile faizleriyle büyük meblağa ulaşacak tazminatı ödemeye yetmez" diye konuştu.