4 milyon şişe imha edilecek

Sahte rakıdan 20 kişinin ölmesi üzerine üretici firma, 4 milyon şişe 70'lik Yeni Rakı'yı imha etmek üzere piyasadan çekme kararı aldı. Yeni şişelerin kapağı altın renkli olacak; şişe ve kapakta seri numaraları yer alacak.

İSTANBUL - Sahte rakı faciası üzerine harekete geçen alkollü içki üreticisi Mey, piyasadaki 4 milyon 70 cc'lik Yeni Rakı'yı toplatmaya karar verdi. Milyonlarca YTL'ye mal olması beklenen operasyonla ilgili olarak Mey içki CEO'su Galip Yorgancıoğlu, dün bir basın toplantısı düzenledi.
Nasıl toplanacak?
Mey İçki CEO'su Yorgancıoğlu, "Yarından (bugün) itibaren tüm Mey kamyonları Türkiye sathına yayılıyor. Bu seferki amaç, her zamankinden farklı. Türkiye sathındaki 70'lik Yeni Rakı'ları toplamak için yola çıkacaklar. İşin maliyeti hakkında kesin veriler elimizde yok, ama milyonlarca YTL civarında olacağını biliyoruz. Kesinlikle bizden kaynaklanan bir konu olmamasına rağmen, en küçük bir riski bu konuda göze alamayacağımız için gereğini yapıyoruz. Çünkü insan sağlığı bizim için çok önemli. Amacımız, sahteciler yüzünden Yeni Rakı'mıza bulaştırılmaya çalıştırılan bu lekeyi temizlemek" diye konuştu..
Neden sadece 70'likler?
Mey İçki'den verilen bilgiye göre, sahtecilik olaylarına 70'lik şişelerde rastlandı. Sahteciler açısından 70'lik rakı daha 'kârlı'.
Toplananlar ne olacak?
Toplatılan tüm şişeler, güvenlik güçleri ve ve vergi memurları denetiminde kırılarak imha edilecek. İmha edilen rakıların yerine 10 Mart 2005 Perşembe gününden itibaren piyasaya 'altın renkli kapaklı' Yeni Rakı'lar verilecek.
'Yeni' şişelerin farkı ne?
Hem şişede hem de kapakta seri numara bulunacak. Tüketici şişenin boynundaki ve kapaktaki numaraları karşılaştırarak ürünün orijinalliğini kontrol edebilecek. Mey İçki CEO'su Galip Yorgancıoğlu, "Şimdiye dek ihracatta kullandığımız altın renkli kapaklar, baskılı kapaktır ve taklit edilemez. Yeni Rakı ve diğer ürünlerin yüzde 100 güvenle içilmesi için aylar önce kalıcı çözümlere yönelik çalışma başlattık. Yatırımlar kısa zamanda sonuca ulaşacak" dedi.
'Devlet baskısı yok'
Tüm Türkiye'de 100 bin noktada değişim gerçekleştirileceğini ve bu kararın kesinlikle devlet baskısıyla alınmadığını vurgulayan Yorgancıoğlu, "Biz ürünleri yüzde 100 güvenli hale getirmeye çalışıyoruz. 22.5 YTL'lik bir üründe 15 milyon YTL vergi olduğu müddetçe, bu biraz zor. Vergilerin bu işi cazip hale getirmemesi gerekiyor" dedi. Yorgancıoğlu, satışlarda daralma yaşanıp yaşanmadığı sorulunca, "Şu anda o konulara hiç bakmadık. Önümüzdeki günlerde grafiklerden rakamlar alınabilir" yanıtı verdi.
20 ölüm, 9 ağır hasta
İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü'nün elindeki listelere göre 27 Şubat'ta patlayan sahte rakı skandalında bugüne kadar ölenlerin isimleri şöyle: Tanju Kelkit, Selahattin Nilidar, Yaşar Gözümoğlu, Salih Eğriderili, Abbas Avcı, Cezmi Akkoyunlu, Recep Çulamoğlu, Rüştü Ceylan, Fikret Yılmaz, İsmail Köseoğlu, Ebru Yapağcı, Ali Gökten, Cumali Çetin, Semra Yüksel, Sami Alagöz, Fikret Şen ve Mikail Akalp, Ruknettin Özgün ve Sebit Özer. Bursa'da da İsmail Hakkı Şendöl, oğlunun sattığı sahte rakının kurbanı oldu. Hastanelerde tedavi altında olan Ferit Küçükkoray, Kenan Çinçin, Sezai Palavan, Mahmut Yılmaz, Ekrem Atıcı, İsmet Doğançay, Bayram Sırma, Gültekin Pala ve Mesut Ayyıldız'ın durumları da ciddi.
Üç şüpheli ölüm
Öte yandan İstanbul Gaziosmanpaşa'da özel bir hastaneye getirilen Yetiş Dilek ve Ufuk Kütük ile dün Adapazarı'ndaki evinin önünde ölen 47 yaşındaki Ömer Çelik'in cesetleri 'rakı ölümü' kuşkusuyla İstanbul Adli Tıp Kurumu'nda inceleniyor.


    http://www.radikal.com.tr/7401667401660

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.