4. paket hazır 1000 KCK'lıya tahliye

4. paket hazır 1000 KCK'lıya tahliye
4. paket hazır 1000 KCK'lıya tahliye
Haber: ÖMER ŞAHİN / Arşivi

Hükümetin uzun süredir üzerinde çalıştığı 4. Yargı Paketi’nde pürüzler giderildi. Yargı paketi ile düşünce ve ifade özgürlüğü genişletiliyor. Terör suçları kapsamında değerlendirilen muğlak ifadeler çıkarılırken, teröre teşvik etmeyen, şiddet içermeyen düşünceler suç olmaktan çıkıyor. Gelecek ay TBMM’den çıkarılması tasarlanan yargı paketi kapsamında, 1000’e yakın KCK tutuklusunun tahliye olması, 5 bine yakın davanın da düşmesi bekleniyor.
Adalet Bakanlığı, birkaç aydır Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Türkiye aleyhine verdiği ihlal kararlarını gidermeyi hedefleyen çalışma yapıyor. Bakanlar kuruluna sunulan ve kamuoyunda ‘4.Yargı Paketi’ olarak bilinen düzenlemelere bakanlardan bazı itirazlar gelmiş, bunun üzerine tasarının yeniden gözden geçirilmesi kararı alınmıştı. Radikal’e ulaşan bilgiler 4.Yargı Paketi’nde yer alan ve hükümet üyelerinin de rezerv koymasına yol açan endişelerin giderildiği yönünde. Mutfak çalışması tamamlanan tasarı son kez bakanlar kurulunda ele alınacak.
Hükümet, 4.Yargı Paketi’nin AİHM’nin ihlal kararlarını giderme amacı taşıdığını savunsa da Abdullah Öcalan ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın görüşmesi sonrası başlayan “İmralı Süreci” nin çalışmalara hız verdiği biliniyor. Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı KCK davasından içeride olan insan sayısını 2 bin civarında gösteriyor. BDP kaynakları ise 10 bine yakın Kürt siyasetçinin ‘terör’ suçlamasıyla cezaevinde olduğunu savunuyor.
Düşünce özgürlüğünün sınırları genişliyor
4.Yargı Paketi’nden en fazla etkilenecek olanlar KCK tutukluları ve KCK davasından yargılananlar. Yargı Paketi’nde ‘terör suçları’ için ‘şiddet’ kriterine vurgu yapılırken, “Örgüte üye olmamakla beraber örgüt adına suç işleyen kişi” başlığını taşıyan TCK’nin 220’nci maddesi baştan sona yenileniyor. Düşünce, ifade özgürlüğünün sınırları “Şiddet İçermeyen Düşünce” başlığında genişletiliyor. Burada, şiddet, nefret, teröre, suça teşvik etmeyen her türlü düşüncenin özgürce ifade edilebileceği kaydediliyor. Bu tür ifadelerin propaganda suçu olmayacağı belirtiliyor.


  http://www.radikal.com.tr/111650411165048

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BİZLER HİÇ BİR ZAMAN DÜRÜST OLAMAYACAĞIZ - semi ekrem

  Nasıl bir vicdan duygusudur içimizdeki çıkar duygusu,yaşadıgımız toprakların genlerindenmidir ki biz böyle görünmekte kendimizi haklı çıkarıyoruz.Bu özellikle ülkeyi yöneten siyasi zihniyetin belirginleştigi zıt hususlarda karşılıgını almadan suçlu oldugunu kamu oyuna yalan beyan yanlış enformasyon bilgilerle büyük bir kabahat işlendigini tarafsız olan insanlara yutturarak bir siyaset hegomanyası oluşturuldu.Vicdan törpülenmesi insan hayatında ender bulunan bir ego ihtişamıdır.şimdi bize yeni yargı sisteminde farklı degişikliklerin olmasıyla, haklarında hiç bir delil olmayan tarihe kck tutuklusu olarak geçen ve içeriginde gerçekle ilgisi olmayan mahiretli savcıların iddianemesine bakarak polisin haşmetli baskınlarıyla içinde akademisyen politikacı işadamı gazeteci gibi binlerce insanı tutuklayarak mahkemenin kararıyla tutuklanarak hapis yatmalarına neden olan bu eski kanunların suç teşkil etmeyen ama korku ve yıkıntı üzerine kurulmuş bir darbeci anayasanın menfaatlerinden yararlanmak pek dürüstçe bir davranış olmadıgını vicdanen rahatsızlık duyan her yurttaştan biri olarak boş yere yatanların haklarını bu dünyada alamasalarda öteki dünya da ALLAH burunlarından fitil fitil getirsin.Şimdi 4 yargı paketini çıkaran hükümete bir sözüm var geç kalmadınız mı illaki imralı sürcini beklemek lgerekmiydi.

  adalet tecelli etsin TECİL etmesin!!! - barışa hasret

  bu mevcut sorunu hal etmek hükümetin elinde...güzel memleketimizi aydınlık yarınlara taşımak yine hükümetin elinde...savaş konsepti defalarca denendi keyfe keder suçlamalar çok kez yapıld sonuç alınamadı..suçlu yaratmak kolay mazlum çoğaltmak önemli..sayın başbakanın kürt sorunun da samimiyetini gösterse biz bütün türkiye halkları ona minnet duyarız...halkın en ihtiyacı olduğu şey barıştır...KCK adı altında TERÖR adı altında katliyam ve tutuklamalara son verilsin...samimi bir şeklde müzakere edilmeli...karşı çıkan olur ama canlarımıza mal olsa bile başka canlar başka ocaklara ateş düşmesin diye bu yangın söndürülmeli...

  ayip oluyor :) - omali

  Yorum yazdiginiz haberin icerigini anlamak zorunlulugu getirile derhal.. Efendim, soz konusu olan hal-i hazirda yargi aygitinin "kafasina gore" istedigi kisiyi teror destekcisi olarak iceri alabildigi "muğlak ifadeler" in yasadan cikarilmasidir. "Teröre teşvik etmeyen, şiddet içermeyen düşünceler suç olmaktan çıkıyor" diye yazmis; bu, bomba tasiyanlari deyil, konserde bairanlari, siir yazanlari, gunlugune aldigi notlar yuzunden senelerce hapis yatan insanlari kapsiyor. Gazetenin adi "radikal" yahu, "nasyonalist" "fasik" deyil ki. Kime yazik oluyor zerre kadar fikriniz yok, omurilikten kesme robotik yorumlar..

  Lütfetmişler. - aynur_1221

  Hiç bir haklı gerekçe yokken, sırf AKP ye muhalif diye sırf kürt diye , en masum ve demokratik eyleme katıldı diye KCK lı diye tutuklayıp sonra da bir lütufmuş gibi salıveriyorlar. hani derlerya önce eşşeğini katbettirip sonrada buldurur ve sevindirirmiş misali...

  Paket Paket Sadaka - hudutsuz

  Hiçbir zaman yoksulun yanında olmayıp da Ramazanda yoksula "Ramazan Paketi" vererek vicdanını rahatlatanlara benziyor iktidar. Önce kendisine muhalif olanları, aydınları içeri tıkıp sonra da zaten ellerinden alınmış olan özgürlüklerini "paket paket" geri veriyor. Ve bunu da sanki bu insanları içeri tıkanlar kendileri değilmiş gibi "bakın ülkeye demokrasi getiriyoruz" havasıyla yapıyorlar. Yiyene afiyet olsun!

  Neden mi? - cokkalender

  Çünkü insan onurunu, düşünce özgürlüğünü ifade edebilmek, savunabilmek ve her ne olursa olsun herkesin kendini ifade edebileceği şartları yaratabilmek adına düşünce ve ifade özgürlüğünün sınırlarının genişletiliyor olması icab eder. Düşünce özgürlüğü demek, eski düşünce kalıplarını kırmanın ta kendisidir. Bugün isterseniz hemen siz de başlayabilirsiniz. Çünkü özgür düşünce, hem tutucu ve gelenekçi hem de özgür olamaz...

  Neden? - RadikalGokhan

  Terör suçlamalarıyla içeri alınan, İzmir, Ankara, Antalya gibi şehirlere patlayıcı taşırken yakalanan bu sözde-KCK üyelerini barışa bir şans vermek adına salmak PKK sempatizanlarının Türk devletine sevgi ya da saygı beslemesine neden olmayacak, sadece sivil yerşelim merkezlerinde patlayan bombaların sayısını artırarak Türk evlatlarının ölümüne neden olacak? Neden yapıyorsunuz bunu?