4 Temmuz´u başlarına çuval geçirerek andılar

4 Temmuz´u başlarına çuval geçirerek andılar
4 Temmuz´u başlarına çuval geçirerek andılar
Bursa'da CHP Gençlik Kolları ve Üç Fidan Grubu üyesi 11 genç, 4 Temmuz 2003'te Kuzey Irak'ın Süleymaniye kentinde 11 Türk askerinin başına ABD'li askerler tarafından çuval geçirilmesini, asker kamuflajlı tişört ve başlarına çuval geçirerek protesto etti

BURSA - Heykel saat kulesi önünde bir araya gelen CHP Gençlik Kolları ve Üç Fidan Grubu üyesi 11 genç , 4 Temmuz 2003'te Kuzey Irak Süleymaniye'de 11 Türk askerinin başına Amerika Birleşik Devletleri tarafından çuval geçirilmesini hatırlatmak için eylem yaptı. Başlarına beyaz çuval geçiren, üzerlerine asker kamuflajlı tişörtler ve asker künyesi takan gençler bir saat boyunca ellerinde o günün fotoğrafının bulunduğu dövizlerle oturarak nöbet tuttu. Eylemin ardından açıklama yapan Üç Fidan Grubu üyesi Çatay Yazıcı, Türk gençliği olarak diriliş ve direniş sürecinde daha aktif olarak Bursa'nın her meydanında eylemlerini sürdüreceklerini belirterek, "4 temmuz 2003'te Kuzey Irak'ta peşmergelerle birlikte Amerikan askerleri bizim askerlerimize, şanlı Türk Ordusu'nun başına çuval geçirmişlerdi. Bursa direnişçileri olarak buna tepki göstermek için bir saat bekledik. İyi tepkiler de, kötü tepkiler de aldık. Bundan sonra eylemlerimiz devam edecek. Unutulanları tekrar hatırlatacağız. Hesabı sorulmayanın hesabını soracağız" dedi.(DHA/Sebile Çetin- Serhat Tezcan)


  http://www.radikal.com.tr/114047211404722

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  iyi güzel de - sahin_a

  Aslinda askerin basina cuval gecirilmesi olayi semboldür. O tarihten sonra Türkiye'de kahraman, en dogru en vesaire olarak bildigimiz kurumun aslinda pek de öyle olmadigini desifre etmeye basladilar, gördük. Tabi ordunun hep bir ümit, garanti oldugu yanilgisini yasayanlar, irkcilar icin de bu bir travma etkisi yaratti ve halen bunun izini görüyoruz. Doguda olanlarda ordunun, devletin paramiliter güclerinin dogrudan ve dolayli paylarini göz önünde bulundurdugumuzda hele orada magdur edilen, hayati, kendi kaybedilen insanlarimizin anilmasinin yerine olayin failleri o subaylar olmasa dahi simgesel anlamda kurumsal temsilcilikleri nedeni ile onlarin anilmasi hakikaten üzücü, umut tüketen bir manzaradir. Onun yerine hükümeti, devleti demokratiklesmeye adim atmasini talep eden eylemler olsa demokrat derdim ama buna da simdi nedenir demek istemiyorum artik.

  Ne işleri vardı - Polat F

  Çuvalı protesto etmek kadar, askerlerinizin neden orada olduğunu ve ne işler çevirdiklerini sorgulasanız, belki dünya biraz daha güzel olur.