4 trilyon rüşvet

MHP'li eski Bayındırlık Bakanı Koray Aydın'ın istifasına yol açan, 'Vurgun Operasyonu' iddianamesinde, bürokrasideki...
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - MHP'li eski Bayındırlık Bakanı Koray Aydın'ın istifasına yol açan, 'Vurgun Operasyonu' iddianamesinde, bürokrasideki siyasilerin kamu ihalelerine aşırı müdahalesine imkân veren sistem eleştirildi, sanıkların sahip olduğu şaibeli malvarlıklarının dökümü sayfalar tuttu.
Ankara DGM savcısının yaklaşık üç ay üzerinde çalıştığı ve önceki gün ilk bölümünü tamamladığı 'Vurgun İddianamesi'nde rüşvet ve ihaleye fesat çetesinin, bakanlık içi ve dışı olmak üzere iki ayakta örgütlendiği tespiti yapıldı. İddianamede bakanlık içindeki bölümde halen tutuklu müsteşar yardımcısı Sedat Aban'ın, dışında ise Pırlanta İnşaat'ın sahibi Mustafa Eriş ve Koray Aydın'ın danışmanı Sadrettin Dinçer'in başrol oynadığı belirtildi.
Yöneltilen iddialar
İddianamede 1998'den beri bakanlıkta müsteşar yardımcısı görevi yapan Aban'la ilgili şu iddialara yer veriliyor:

 • "Bakanlıktaki yapıların proje, ihale ve yapım işlerini yürüttü.
 • İlan ve davetiye usulüyle yapılan birçok ihalede oluşturulan organizasyonda aktif görev alarak menfaat sağladı.
 • Bazılarında Sadrettin Dinçer'den aldığı talimatlar, bazılarında ise kendi ilişkileri doğrultusunda ihaleyi alacak firmayı önceden belirledi
 • Davetiyeli ihalelerde direkt olarak Fethi Soydan'a ihaleyi alması istenilen firmaya bildirdi."
  İddianamede Aban'ın 'ihale öncesi para karşılığı yaptığı anlaşmalar sonucu kurumca gerçekleştirilen' 51 ayrı ihalenin dökümü de yapıldı. Aban'ın hangi şirkete kazandırılacağı yönünde talimat verdiği ihaleler arasında Hakkâri'de jandarma sınır bölük binası, Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı hizmet binası inşaatı, DPT Müsteşarlığı hizmet binası onarımı, Diyarbakır'da cezaevi inşaatı, Sakarya Hükümet Konağı inşaatı, Hazine Müsteşarlığı hizmet binası onarım işi de bulunuyor.
  Alınan rüşvetler
  İddianamede, sanıkların hangi firmadan hangi iş karşılığı ne kadar rüşvet aldığı da yer aldı. Buna göre, sanıklar Tapu Kadastro Genel Müdürlük hizmet binası inşaatında 20 milyar, Bartın Devlet Hastanesi inşaatında önce 140 milyarlık çek, ardından 100 bin mark ve 60 milyar, Rize Adalet Sarayı inşaatında 25 milyar, İçel Devlet Hastanesi inşaatında 55 milyar, Konya konut inşaatında 3.5 milyar, Ankara Adliye onarımında 40 bin dolar, Erzurum Adliye binası inşaatında 30 milyar TL rüşvet alıp, ihaleleri bu kişilere kazandırdılar.
  İki sayfalık zenginlik
  İddianamede davanın bir numaralı sanığı Aban'ın, rüşvetten biriktirdiği 2.5 milyon dolar (4 trilyon tutarındaki paranın Turgut Uyar isimli arkadaşının hesabında ele geçirildiği bilgisi dışında, malvarlığı dökümü yapıldı. Müsteşar yardımcısı Aban'ın kendisi ve ailesi üzerine olan malvarlığı şöyle:
  İzmir'de yazlık kooperatif, Mazda marka otomobil, Bodrum'da bir kooperatif dairesi, eşi Firdevs Aban üzerine Ankara Kazan ve Beynam'da iki adet arsa, kızkardeşi Fatma Aksaç'ın üzerine Ankara Çankaya'da iki, Dikmen'de bir, Gölbaşı'nda iki, Polatlı'da bir arsa ve bir kooperatif üyeliği, İsmet Saçmacı, Güray Gürcan İnci ve Mürsel Eren adına da Çankaya'da birer daire aldı.
  İddianamede savcı ülkenin ekonomisindeki zayıflamada yolsuzlukların önemli rol oynadığına işaret ederken, 'koltuk zafiyeti içindeki bir kısım siyasetçinin idari işlemlere aşırı müdahalede bulundukları tespitini yapıp buna elveren sistemi eleştirdi.