40 bin Kırımlı Türk mülteciyi o kurtarmıştı

Eski Dışişleri ve Milli Savunma bakanlarından emekli büyükelçi Ümit Haluk Bayülken önceki gün 86 yaşında hayata veda etti. Bayülken, 1947'de Almanya'da görevliyken Sovyet ordusundan kaçan 40 bin Türk mültecinin hayatını kurtarmıştı.

ANKARA - Eski Dışişleri ve Milli Savunma bakanlarından emekli büyükelçi Ümit Haluk Bayülken önceki gün 86 yaşında hayata veda etti. Bayülken, 1947'de Almanya'da görevliyken Sovyet ordusundan kaçan 40 bin Türk mültecinin hayatını kurtarmıştı.
1921'de İstanbul'da doğan Bayülken, Haydarpaşa Lisesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. 1947'de Frankfurt Başkonsolosluğu'nda muavin konsolos olarak görev yaptı. Bayülken, bu görevi sırasında, Sovyet ordusundan kaçarak ABD'ye teslim olan ve Almanya'da kamplarda tutulan çoğu Kırımlı 40 bin Türk'ün kurtarılmasında önemli rol oynadı. Türk mültecilerin sayısından Ankara'yı haberdar eden Bayülken, Milletlerarası Mülteciler Teşkilatı'nın da yardımıyla kamplardaki binlerce Türk'ün Türkiye'ye gönderilmesini sağladı. 1966'da Londra büyükelçiliği ve 1969'da Birleşmiş Milletler'deki Türk delegasyonu başkanlığına getirilen Bayülken, Nihat Erim, Ferit Melen, Naim Talu hükümetlerinde Dışişleri Bakanlığı yaptı.
12 Eylül'de bakanlık
12 Eylül 1980'den sonra kurulan Bülent Ulusu hükümetinde Milli Savunma Bakanlığı yapan Bayülken, 1983 seçimlerinde Milliyetçi Demokrasi Partisi listesinden bağımsız Antalya milletvekili seçildi. Bayülken, siyasi hayatı sona erdikten sonra bazı hukuk fakültelerinde ders verdi.
Bayülken'in vefatı nedeniyle oğlu Orhan Bayülken ve kızı Handan Bayülken'e bir telgraf gönderen Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, "Bakanlık ve diğer üst düzey görevlerde devletimize önemli hizmetlerde bulunan Ümit Haluk Bayülken seçkin ve örnek kişiliğiyle her zaman anılacaktır" dedi. Bayülken için yarın saat 11.00'de Dışişleri Bakanlığı'nda tören düzenlenecek. Emekli Büyükelçi, Kocatepe Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verilecek. (anka, Radikal)