40 bin kız okullu oldu

"Annem babam ayrı olduğu için okula bir süre devam edemedim. Ama öğretmenlerimin çağrısıyla okula devam kararı aldım. İhtiyaçlarımı okul karşıladı.

İSTANBUL - "Annem babam ayrı olduğu için okula bir süre devam edemedim. Ama öğretmenlerimin çağrısıyla okula devam kararı aldım. İhtiyaçlarımı okul karşıladı. Büyükler, her zorluğa karşı çocuklarını okutmalı. Kendi ayaklarımın üstünde durmak çok önemli..."
Bu sözlerin sahibi 14 yaşındaki 7. sınıf öğrencisi Sevcan Demir, 'Haydi Kızlar Okula' kampanyasıyla okula dönen kızlardan biri...
Gittikçe yaygınlaşacak
Kız çocuklarının okula gönderilmesini sağlamak için UNICEF ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) Haziran 2003'te Doğu ve Güneydoğu'da 10 ilde başlattığı kampanya, bir yıl dolmadan toplam 40 bin kız çocuğunu okullu yaptı. Dün, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve UNICEF Türkiye Temsilcisi Edmond McLoughney'in katıldığı toplantıyla, kampanyanın bu yıl 33 il, 2005 yılında ise 53 ilde uygulanacağı açıklandı.
Toplantıda verilen bilgilere göre, kız çocuklarının en yüksek okullaşma oranı, yüzde 19'luk artışla Siirt'te oldu. Cinsel eşitsizliğin en yoğun olduğu Doğu ve Güneydoğu illerinde 6-14 yaş arası kızların yüzde 50'si okula devam etmiyor.
Türkiye'nin kırsal kesimlerinde yaşayan 11-14 yaş arasındaki çocukların yüzde 60'ı ise okula kayıtlı bile değil. Kızların eğitiminin en zor olduğu il Van'da, 6-14 yaş arasındaki kızların yüzde 34'ü okula gönderilmiyor. Türkiye'de şu an 600 bin kız çocuğu okula gitmiyor. Bunun 75 bini İstanbul'da. İstanbul'u ise Şanlıurfa izliyor.
Pozitif ayrımcılığa destek
Bakan Çelik toplantıda, uçurumun kapanabilmesi için eğitim konusunda kadınlar lehine pozitif ayrımcılık yapılmasını savundu. Çelik, "Bütçemiz yeterli değil. Geçen yıl hayırseverlere yönelik başlatılan eğitime destek kampanyasıyla 300'den fazla okulun protokolü imzalandı. Bu 1.5 katrilyon liralık ek kaynağa eşit. Kampanyaya İstanbul'u da alıyoruz. İstanbul aynı zamanda, Türkiye'nin en fukaralarının oturduğu illerden biri" dedi.
Çelik, 'Türbanlı kızlar üniversiteye gidemiyor' sorusuna ise, "Bu kanayan bir yara. Birbirimizi anlayarak ve ikna ederek çözeceğimize inanıyorum.
İnsanlara kılık kıyafetlerinden dolayı ayrımcılık yapılması doğru değil" yanıtını verdi.
Emine Erdoğan ise, Türkiye'de 7 milyon okuma-yazma bilmeyen olduğunu, bunun da dörtte üçünün kadınlardan oluştuğunu söyledi.
'Köy köy dolaşalım'
Erdoğan, "Kız-erkek demeden bütün çocukları ortak bir geleceğe hazırlamalıyız. Nasıl olur da yarının annelerini okutmayız? Köy köy dolaşıp, tek bir kız kalmayana kadar kampanyayı yürütmeliyiz.
Elimden geleni yapacağıma söz veriyorum" diye konuştu.