40 bin polis görev yapacak

İçişleri Bakanlığı, dün valiliklere gönderdiği genelgede, 'terörist grupların Nevruz kutlamalarına sızmasını engellemek için tedbir alınmasını' istedi.

ANKARA - İçişleri Bakanlığı, dün valiliklere gönderdiği genelgede, 'terörist grupların Nevruz kutlamalarına sızmasını engellemek için tedbir alınmasını' istedi. Kutlamalarda devletin ağırlığının hissettirilmesi istenen genelgede verilen talimatlara göre, Türk bayrağı dışında bayrak, flama ve poster açılamayacağı belirtildi. Nevruz'u kutlayanların arasına sızarak yasadışı örgütlerin propagandasını yapanlar saptanarak, haklarında yasal işlem yapılacak. Genelgede, dış dünyaya kötü bir imaj yaratacak görüntüler yaşanmaması için tüm görevlilerden duyarlı olmaları talep edildi.
Nevruz nedeniyle Emniyet'teki izinler de kaldırıldı. Nevruz kutlamalarının yoğunlaştığı il ve ilçelerdeki polis birimleri takviye edildi. Gösteriler nedeniyle bugün 40 bine yakın polisin sokaklarda olacağı ifade edildi.
Memura yasak
Diyarbakır Valiliği de kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personeli Nevruz etkinliğine katılmaması konusunda uyardı. Vali Yardımcısı Erhan Koyuncu imzalı yazıya göre, il sınırları dahilinde memur, sürekli işçi, geçici işçi ve sözleşmeli dahil tüm personel hakkında, etkinliklere katılmaları halinde adli ve idari yasal işlem yapılacak. Amirleri bugün kamu görevlilerine yıllık ve mazeret izni vermeyecek, hasta sevk kâğıdı verilenlerin durumu bile izlenecek.
Valilik, Nevruz'u DTP'den ayrı kutlamak isteyen Hak ve Özgürlükler Partisi'ne de izin vermedi. (Radikal, dha)