40 deve yükü altını arıyorlar

40 deve yükü altını arıyorlar
40 deve yükü altını arıyorlar
Balıkesir'in Bigadiç İlçesi'ne bağlı Yörecekler Köyü'nde 5 kişi, 40 deve yükü altın gömülü olduğu söylenen arazide 17 gündür kepçeyle arama çalışmalarını sürdürüyor. Köylüler, akın akın sarp araziye giderek merakla kazı çalışmalarını izliyor.

Hüseyin EMCAN

BALIKESİR - Bigadiç’e, 7 kilometre mesafedeki Yörecekler Köyü’nde geçen yıl, 40 deve yükü altın olan bir mağara olduğu söylentileri dilden dile dolaşmaya başladı. Kömür ve yem tüccarı İbrahim Duru, babası Mehmet Duru, Sırdırgı’ya bağlı Armutlu Köyü Muhtarı Halil Altan, çiftçilik yapan oğlu Veysel Altan ve Bigadiç’in Kayalıdere Köyü eski Muhtarı Halil İbrahim Aşık biraraya gelerek defineyi aramak için Balıkesir Müze Müdürlüğü ve diğer gerekli yerlerden izinleri aldı.

Beş kişi, geçen 23 Aralık’ta İpek Yolu’nun geçtiğini ileri sürdükleri Yörücekler Barajı’nda Balıkesir Müze Müdürlüğü’nde görevli arkeolog Tarkan Özal ve jandarma eşliğinde kazı çalışmalarına başladı. Sonbaharla birlikte kapakları açılan barajdaki suyun boşalmasıyla birlikte kepçeyle başlayan kazı çalışmalarında 17 gündür defineye rastlanmadı. Sarp araziye tüm tehlikeleri göze alarak traktörle Simav Çayı içinden geçerek gelen defineciler, kazı çalışmalarını sürdürürken, meraklı köylüler de izlemek için bölgeye akın ediyor.

Kazıyı yapanlardan Halil Altan, umutlarının hiçbir zaman kaybetmediklerini belirtip, temkinli konuştu. Şimdilik bir şey söylemek için erken olduğunu ifade eden Altan, "Defineyi bulduğumuzda gereken açıklamaları yaparız" dedi.

ROMA DÖNEMİ KALINTILARI Arkeolog Tarkan Özal, burada define olduğunu iddia eden 5 kişinin gerekli izinleri alıp arama yaptığını belirterek, "Bulgulara göre burada Roma Dönemi’ne ait bir uygarlık kalıntıları mevcut. Ancak, define var mıdır hep birlikte göreceğiz" diye konuştu.

Yörecekler Köyü’nde kahve işleten Ramazan Çınar ise müşterilerinin çoğunun kazı alanına gittiğini belirterek, "Define arayanlar amacına ulaşır mı bilemem. Ancak, herkes sabah merakla kazı çalışmalarını izlemeye gidip, akşam dönüyor. Bu nedenle gündüz çay içmeye bile gelen olmuyor. Neredeyse sinek avlıyoruz. Akşam kahveye gelenlerin ise tek konuştuğu konu define" dedi. (dha)


  ETİKETLER:

  Altın

  ,

  Balıkesir

  ,

  Ramazan

  ,

  Roma

  ,

  Armutlu

  http://www.radikal.com.tr/103603910360392

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  40 deve olduguna emin misiniz? - mahmutileri

  Sakin 41 ya da 39 deve yuku olmasin. En son kim saymis develeri, emin misiniz 40 deve oldugundan? Bakin sonra 39 deve yuku altin bulursunuz hayal kirikliginin altindan kalkamazsiniz.

  kim kaybetmişte bunlar bulacak. - sktk60

  hadi bir deve yükü deseler inanacam 40 deve yükü altını hangi babayiğit gömecek o dönemde dünyadaki devletlerin hazinesini toplasan 40 deve yükü altın çıkmaz altın bu kadar kolay elde edilen bir maden değil haydi diyelimki meşhur efsane voyvoda volcan hazinesi desek osmanlının çalınan altınları desek osmanlı 40 deve altın yükü için bütün dünyaya savaş ilan ederdi bana bunlar abartı geliyor insanlar ne yapsın işsiz güçsüz heyecan lazım dedikodu lazım macera lazım inşallah bulurlarda şu eşkiya volcanın belgeleri doğru çıkar yoksa defineciler uzun zaman bu hayalin peşinde koşacağa benziyorlar haydi hayırlısı.