40 günde 10 bin kişi gözaltında

Vatandaşların 'huzurunu kaçırdığı'
gerekçesiyle tartışma konusu olan huzur operasyonlarında, Hasan Özdemir'in İstanbul Emniyet Müdürvekilliği'ne...

İSTANBUL - Vatandaşların 'huzurunu kaçırdığı'
gerekçesiyle tartışma konusu olan huzur operasyonlarında, Hasan Özdemir'in İstanbul Emniyet Müdürvekilliği'ne getirildiği 40 günden bu yana yaklaşık 10 bin kişi gözaltına alındı, içlerinden 1345'i tutuklandı. Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı tüm birimlerin katılımıyla önceki gece de operasyon yapıldı. Aranan veya kimlik ibraz edemeyen, durumlarından şüphelenilen 295 kişi gözaltına alındı. İki ruhsatsız tabanca ile bir yivsiz tüfek ve üç kurusıkı tabancanın ele geçirildiği uygulamalarda, 41 umuma açık yer, dernek ve lokal hakkında da yasal işlem yapıldı. Trafik uygulamalarında ise 319 araç trafikten men edilirken, 60 alkollü ve 23 ehliyetsiz sürücü yakalandı. Uygulamalarda, toplam 48 milyar 196 milyon 500 bin lira para cezası kesildi.
8 Haziran 2001'de İstanbul'a ataması yapılan ve kısa bir süre sonra da fiilen göreve başlayan Özdemir, özellikle arananlar
üzerinde durduklarını söyledi. Özdemir, "Bu uygulamalarda 9 bin 900'ün üzerinde aranan kişi yakalandı. 1345 kişi tutuklanarak cezaevine girdi. 40 günde mala karşı işlenen suçlar yüzde 27 azaldı" dedi.