40 günlük Ayaz bebek zatürreden öldü

40 günlük Ayaz bebek zatürreden öldü
40 günlük Ayaz bebek zatürreden öldü

40 günlük bebeği soğuktan ölen 21 yaşındaki anne Maviş Eşme, 'buldukça' odun yakıyordu...

Konya'da, henüz nüfusa bile kayıt edilmemiş olan 40 günlük Ayaz bebek, emzirmek için uyanan annesi tarafından ölü bulundu. Otopside zatürreden öldüğü anlaşılan Ayaz bebeğin annesi, 2 çocuğu ile birlikte camları kırık olduğu için naylonla örtülü tek odalı kerpiç evde kalıyordu.

KONYA - Konya'nın Ereğli İlçesi'nde henüz nüfusa kayıt ettirilmeyen 40 günlük Ayaz bebek, emzirmek için uyanan 21 yaşındaki annesi Maviş Eşme tarafından yattığı yerde ölü bulundu. Ayaz, bebeğin yapılan otopsisinde zatürreeden öldüğü anlaşıldı. 2 çocuğu ile birlikte camları kırık olduğu için naylonla örtülü tek odalı kerpiç evde kalan Maviş Eşme'nin, çevreden topladığı odunlarla ısınmaya çalıştığını belirten yakınları, Ayaz bebeğin de soğuktan zatürre olarak öldüğünü öne sürdü.

Taşbaşı Mahallesi Elmacı Sokak’ta 2 katlı kerpiç evin ikiye bölünmüş olan tek odalı bölümünde oturan ve eşi askerde olan 2 çocuk annesi Maviş Eşme, dün gece saat 03.30 sıralarında bebeği Ayaz’ı emzirmek için uyandı. Maviş Eşme, henüz nüfusa kayıt ettirmediği oğlunu yatağında hareketsiz halde bulunca çığlık atmaya başladı. Bunun üzerine üst katta oturan eşinin akrabası 59 yaşındaki Şevket Gezici ve ailesi geldi. Bebeğin nefes almadığı ve ölmüş olduğunu saptayan aile, sabah defin işlemleri için 2 Nolu Sağlık Ocağı’na giderek ölüm raporu almak istedi.

Eve gelen sağlık görevlileri, vücudunda herhangi bir yara, darp ve boğulma izi bulunmayan bebeğin ölümünden şüphelenmeleri üzerine polis haber verildi. Olay yerinde yapılan incelemenin ardından Ayaz bebeğin cesedi, otopsi yapılmak üzere Konya Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı.

CAMLARI KIRIK ODADA KALIYORLAR

Çocukları 2.5 yaşındaki Berat Ulak ve Ayaz ile tek odalı kerpiç evde kalan Maviş Eşme’nin dini nikahla yaşadığı eşi Onur Ulak’ın Çanakkale’de vatani görevini yaptığı belirtildi. Maviş Eşme’nin çocuklarıyla kaldığı odanın pencere camlarının bir bölümü kırık olduğu için naylonla örttüğü görüldü. Eşme’nin bitişiğinde oturan üvey ablası Necla Genç ve üst katta oturan eşinin akrabası Şevket Gezici’nin yardımıyla geçimini sağladığı belirtildi.

Konya Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi Morgu’na kaldırılan Ayaz bebeğin, yapılan otopsisinde zatürreden öldüğü anlaşıldı.

ODUN BULURLARSA YAKIYORLARDI

Maviş Eşme’nin üvey ablası Necla Genç, yeğeni Ayaz’ın, soğuktan üşüdüğü için öldüğünü söyledi. Geçimini kağıt toplayarak sağlayan Genç, ’’Kız kardeşimin eşi askerde. Bizlerin yardımıyla geçimini sağlıyor. Devletten her hangi bir yardım almıyor. Çevreden odun bulursa onları getirip, sobada yakarak iki çocuğunu ısıtmaya çalışıyor. Battaniyeye sarılı olmasına rağmen evin camlarını bazıları kırık olduğu için Ayaz üşümüş. Tabii annesi ve biz de bunu fark edemedik’’dedi.

DEVLET YARDIM ELİNİ UZATMIYOR

Yazın tarım işçisi olarak çalıştıklarını, kışın da kağıt toplayarak geçimlerini sağladıklarını belirten Şevket Gezici ise, şunları söyledi:

"Biz Adana’dan geldik. Yazları tarlada hep birlikte çalışıyoruz. Kışın da kağıt toplayıp satıp geçimizi sağlıyoruz. Maviş Eşme’nin kocası askerde. Bizlerin yardımıyla geçiniyor. Gördüğünüz gibi kaldığımız evlerin çoğunun camı kırık. Üst katta ben 150 lira kira veriyorum. Maviş Eşme ile üvey kardeşi ve eniştesini kaldığı birince kat için de 140 lira kira veriyorlar. Maviş’in kirasını eniştesi karşılıyor. İş veren yok, okur yazarımız yok. Evimizde kömür yok. Devlet yardım elini uzatmıyor.’’


DHA


  http://www.radikal.com.tr/1167883116788312

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SESSİZ ELVEDA - bencan

  Yavrum benim.Kirlettiğimiz dünyaya ve bize lanet ederek sessizce veda ettin ya.Canım çok yanıyor çok.

  yazar kasa - user1023527

  kimi'nin odasın da , paralar ve onu saymaya yarayan makinalar ve saklanıcak çelikten kasalar, kiminin yatak odasın da, soğuktan buz kesmiş cansız ,bedensiz yavrucaklar..

  .......... - mathama

  Bu bebek mahşer günü karşımıza çıkacak ve en azından bana ''sen ve senin gibilerin evladı sıcacık odalarda uyurken, ihtiyacı olmadığı halde onlarca giyeceği varken, senin gereksiz yere harcamalarının ellide biri benim hayata tutunmama yetecekken, ben donarak öldüm'' diyecek, ne cevap vereceğim Allahım af dileyecek dahi yüzüm yok..

  Yazıklar olsun - Nedensoruyorsun

  daha küçücük olan bir çocuğun böle vahim bir şekilde ölmesi içler acısı resmen. bizler daha ülkenin gelişmiş olduğunu söyleyelim

  _mizan_ - burak akif

  penceri naylon bir ev, belki binlercesinden sadece bir tanesi. yaşanan dram ile önümüze düşen sadece bir tanesi. 100/140 bir pencerenin hadi beş altı pencerenin cam fiyatı nedir? bir çoğumuzun akşam dışarıda yediği yemek tutarı belki de. ben korkuyorum, acaba diyorum bazen tasasız kedersiz davrandım diye benim de defterime iki kelam iliştirilmiş midir... ömer diyenler ömer adaleti diyenler size beddua değil lanet ediyorum. ulan felek çarkın kırılsın... şahin serçe peşinde tırnağı kan içinde felek çarkın kırılsın hak bunun neresinde gel dünyaya kıl nazar bu yazgıyı kim yazar keyfine can alıyor eli kanlı zorbalar...

  Kendimden utandım - Blue_cafe

  Abi bu nedir. söyleyecek söz bulamıyorum. Kıyamet kopsa da topluca mizana dizilsek.

  Devlet: - anaximenes

  "Ey yoksullar, cenazenizi biz kaldırıyoruz, daha ne istiyorsunuz". Cevap: Yaşamak..